Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 4. 2017
Modré přilby

Skandál OSN. Vojáci na Haiti požadovali od dětí za jídlo sex!

Modré přilby ze Srí Lanky na Haiti
Zdroj: Profimedia
Modré přilby ze Srí Lanky na Haiti

Měli pomáhat v chudé zemi, kterou trápila politická nestabilita, chudoba a čas od času i přírodní katastrofy. Místo toho ale vojáci Organizace spojených národů (OSN) na Haiti zneužívali děti! Po podvyživených dětech požadovali výměnou za jídlo nebo drobné peníze sex.

Co se na Haiti v uplynulých letech dělo, zjistila agentura Associated Press (AP) a také sama OSN, která prováděla vyšetřování chování svých vojáků. Mezi lety 2004 a 2007 děti na Haiti zneužívalo minimálně 134 vojáků původem ze Srí Lanky. Drtivá většina unikne jakémukoliv trestu.

 

První oběť byla mladá dívka, kterou vojáci ze Srí Lanky začali zneužívat, když jí bylo teprve 12 let. Dívka vyšetřovatelům řekla, že se jí ještě ani nestihla vyvinout prsa, když ji vojáci z mise OSN začali zneužívat výměnou za jídlo a drobné peníze.

 

Podle zprávy žila dívka v rozpadlém domě s dalšími dvěma dívkami a malým chlapcem. První dívka vyšetřovatelům OSN uvedla, že měla nejméně třikrát sex s velitelem jednotky ze Srí Lanky, kterého popsala jako obézního muže s knírkem a zlatým prstenem, který jí dokonce ukázal fotku své manželky. Když ji vyšetřovatelé vyslýchali, bylo jí teprve 16 let.

 

 

Její kamarádka identifikovala 11 vojáků, kteří ji zneužívali. Další, teprve čtrnáctiletá dívka, přiznala, že měla s vojáky denně sex výměnou za peníze, sušenky a džus. Malý chlapec zase vypověděl, že měl sex s 20 vojáky, kteří si vždy předtím, než jej zatáhli na korbu náklaďáku, sundali jmenovky.

 

Poslední identifikovanou obětí je patnáctiletý chlapec. Ten prozradil, že jej vojáci začali zneužívat jako patnáctiletého. Za tři roky měl mít sex s více jak stovkou vojáků ze Srí Lanky, v průměru se čtyřmi denně!

 

Podezření, že vojáci ze Srí Lanky zneužívají děti, se objevilo už v roce 2007. Na základě podezření rozhodla OSN poslat 114 členů srílanské mise zpátky do vlasti. O potrestání můžou ale rozhodnout jen tamní soudy. Ukázalo se, že nikdo z vojáků vyloučených z mise OSN nebyl odsouzen a část z nich dokonce stále slouží v armádě!

 

 

Vojáci ze Srí Lanky ale nebyli jediní, kteří byli na Haiti obviňováni ze zneužívání dětí a ze znásilňování. V roce 2011 měla skupina vojáků z Uruguaye znásilnit patnáctiletého chlapce. Vše si natáčeli na mobilní telefon. Znásilněny měly být také desítky místních žen, které mnohdy sex považovaly za jedinou šanci, jak si vydělat alespoň na základní jídlo.

 

OSN je také obviňována z vyvolání epidemie cholery, která si vyžádala téměř 10 tisíc lidských životů! Do země ji měli zavléct vojáci mise OSN původem z Nepálu.

vbo TN.cz