Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.2. 2016 17:27
Prodávají se i v ČR

VELKÝ SKANDÁL: Ve všech pivech našli nebezpečné pesticidy

Pořádné pivo
Zdroj: Profimedia

Všechny německé značky, které prošly kontrolou, mnohonásobně překročily povolenou hladinu glyfosátu. Právě tento pesticid loni zařadila WHO na seznam karcinogenů. Některé z testovaných piv se prodávají i v Česku.

Německem, kde je pití piva podobně jako u nás považováno za národní sport, otřásá skandál. Všechny značky, které úřady kontrolovaly, mnohonásobně překročily stanovenou hladinu glyfosátu. Testy prováděl Mnichovský institut pro životní prostředí.

 

Některé z testovaných značek koupíte i v Česku. Nejvíce limit překročila značka Hasseröder, naopak nejméně (ale stále čtyřnásobně) Bavarian Augustiner. Limit překročilo i světově známé pivo Beck’s nebo Erdinger.

 

Glyfosát je kontroverzní pesticid, který zabíjí široké spektrum rostlin. Používá se hlavně v zemědělství, ale i v parcích, na sportovištích, na nádražích nebo v soukromých zahradách. Právě tak se do piva dostal - používali ho zemědělci na polích, kde pěstovali ječmen, z něhož se pivo vařilo.

 

Před zmíněným pesticidem varuje zdravotnická organizace WHO už rok, zařadila ho na seznam karcinogenních látek. Kromě toho má mít glyfosát negativní vliv i na hormonální systém a rozmnožovací schopnosti.

 

 

Jeho použití i množství v jednotlivých potravinách jsou proto omezené a na dodržování maximální hladiny dohlíží kontrolní orgány. V některých státech EU se nesmí užívat v okolí nemocnic, škol a dětských hřišť.

 

K dramatickému zvýšení spotřeby a nutnosti omezení glyfosátu došlo po zavedení geneticky modifikovaných organismů, které jsou vůči působení pesticidu odolné. Aby tedy glyfosát účinkoval, bylo nutné znásobit jeho používání.

 

 

Kontroverzní látka se teď může na našich polích stát minulostí. Zanedlouho totiž končí 15leté období, v němž bylo užívání glyfosátu povoleno. Začátkem března bude Evropská komise rozhodovat, zda období prodlouží, nebo pesticid zakáže.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

REVOLUCE V LÉČBĚ RAKOVINY: Co zastavilo nemoc u 94 procent léčených pacientů?

NOVÝ OBJEV: K čemu slouží jádro u avokáda? Odteď už ho nevyhodíte!

Co dělá s tělem alkohol a jak se bránit kocovině?
Pití alkoholu stres nezmírní, naopak
Lži a mýty o alkoholu
Co nejvíc ničí mladé lidi? Drogy? Alkohol? Ne, něco úplně jiného!

epa TN.cz