Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.9. 2017 09:48
bolest páteře

Školáci nosí těžké aktovky! Víme, kolik nejvíc má školní taška vážit

Zdroj: TV Nova

Řada dětí nosí do školy výrazně těžší tašku, než by podle lékařů měla být. Už od mala si tak ničí záda. V Česku ale neexistuje zákon, který by stanovil, jaká váha je pro děti maximální. Věnuje se tomu jen Státní zdravotní ústav a to formou doporučení. Ministerstvo školství tvrdí, že řešení je na škole a rodičích. Jenže někteří učitelé za nenošení učebnic do školy dávají i poznámky.

"Když jdu třeba na zastávku, tamhle za parkem, tak třeba v půlce cesty je to hrozný. Vždycky si tu tašku musím sundat, protože mě bolí hrozně záda," řekla Zuzana, žákyně ZŠ. Zuzka chodí do šesté třídy. Váží zhruba 37 kilo, každý den musí do školy tahat více než sedmi kilový batoh.

 

"Nelíbí se mi to proto, že sama mám operace páteře a vím, o co jde.. Protože my jsme taky nosili těžký tašky jako mladý... tak nechci, aby takhle dopadla," řekla babička Irena Gleichová.

 

Podle lékařů by ale děti měly nosit maximálně 10 až 15 procent své váhy. Zuzčina aktovka má v podstatě dvojnásobek. Vážit by měla 3,7 kilogramů anebo by Zuzka sama měla mít 75 kilo.

 

 

"Mám tady sešity s několika učebnicemi," řekl TV Nova chlapec s tím, že to všechno na školní den potřeboval. Podobně na tom byly i další děti. Karlička má bez aktovky 28 kilo. S aktovkou má Karlička 32 kilo. Aktovku jí tak nosí její maminka, protože je na holčičku moc těžká.

 

Vypadá to ale, že dětem stát nepomůže. "Norma existuje pouze pro prázdné školní aktovky, pro plné školní aktovky se školními pomůckami existuje pouze doporučení Státního zdravotnického ústavu," řekla Marie Nejedlá ze SZÚ.

 

To se týká právě 10 až 15 procent váhy dítěte. Nová školská legislativa toto neupravuje, záleží na domluvě konkrétních rodičů se školou, všechno samozřejmě neupravíte jenom zákonem. A mnohé školy vychází dětem vstříc.

 

Některé věci si mohou nechávat ve třídách, v učebnách. Mají tam různé poličky, přihrádky, nebo i v lavici si můžou některé věci nechávat. Zároveň učitelé upozorňují, že děti si často v aktovkách nosí i to, co ten den nepotřebují. "Rodiče samozřejmě nesou hlavní zodpovědnost za své děti," řekla Jarmila Balážová z MŠMT.

 

Jenže když se rodiče rozhodnou, že učebnic je zkrátka moc, tak to učitelé málokdy ocení. "Jsem se rozčílila a jednu knížku jsem vzala a vyndala. A zrovna to byla geometrie, kterou potřebovali, tak dostala černej puntík za zapomínání.. a za pět puntíků mají poznámku," řekla babička školačky.

ham TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.9. | 22:30 stupurak10
10
My jsme měli kdysi v 70 letech aktovky z krokodýla ty byly kvalitní,rovnalo to ...
21.9. | 10:20 trul
0
Tydýtní učitel zeměpisu trvá na nošení všech atlasů a v dalších předmětech ...
21.9. | 10:20 trul
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tydýtní učitel zeměpisu trvá na nošení všech atlasů a v dalších předmětech obdobně se nosí knihy , kde se ojediněle zalistuje .V dnešní době by se naprostá většina učiva mohla nosit v tabletu a stačily by sešity .
21.9. | 07:21 Petr Jungmann
6
Náhlasit nevhodný komentář
A to jeste nektery reditele skol jsou tak uzasny ze davaj zakaz detem nechavat si nektere ucebnice ve skole ve skrince a delaj namatkove kontroli skrinek...nesmej tam nechavat ani pitomej atlas co je tezkej jak...
20.9. | 22:30 stupurak10
10
Náhlasit nevhodný komentář
My jsme měli kdysi v 70 letech aktovky z krokodýla ty byly kvalitní,rovnalo to záda,dodnes mám v tom na chalupě vrtačku a ne to plátno co nic nevydrží ani jednu sezonu!!!
20.9. | 22:19 deisyda
8
Náhlasit nevhodný komentář
Velký problém to je, o tom by se mělo mluvit víc na patřičných místech. Na ministerstvu je plno zbytečných úředníků a na to, co je opravdu důležité pro naše děti, už peníze nejsou. Bohužel si čím dál víc všímám, že se všechno nejdříve zničí, aby to pak jiní mohli dávat dokupy. Byznys.
20.9. | 22:15 jsemrenca
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nepřehání se to už trochu? My taky nosili těžké tašky a žijeme. Dneska by všichni chtěli aby děcka byla jako v bavlnce, a co z nich roste?
20.9. | 21:34 jansuk
8
Náhlasit nevhodný komentář
Kruci, vždyť je to tak jednoduché: Nemohli by žáci mít dvoje učebnice? Jedny doma a jedny ve škole?