Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 2. 2017
co o nich nevíte?

Školky zamořily vši! Zbavte se jich pomocí zaručených babských rad

Jak na vši
Zdroj: Thinkstockphotos
Vší se můžete zbavit i bez chemie (ilustrační foto)

Zimní období přeje vším. Ty se v posledních týdnech zabydlely především v dětských kolektivech. V čepicích se nepříjemný parazit totiž velmi snadno přenáší. Jak poznat, že vaše dítko vši má a jak se jich účinně zbavit?

Školy a školky v tomto ročním období bijí na poplach. Stejně jako každý rok i nyní hlásí výskyt vší. S informací přišel deník Metro. Povinnost hlásit výskyt parazitů na hygieně měla školská zařízení do roku 2012, nyní už musí jen informovat rodiče žáků.

 

V Česku žije celkem 26 druhů vší. Jde o parazita, který dokáže měnit barvu, například u černovlasých lidí bude tmavější než u těch blonďatých. Vši dávají přednost umytým vlasům před nemytými - na těch mastných jim to totiž klouže.

 

Jak poznám, že dítě má vši

Základním příznakem, že vy nebo vaše dítě máte vši, je samozřejmě svědění hlavy. Kromě toho se může projevit nespavostí, nepozorností, zvětšení mízních uzlin, zvýšenou teplotou či stresem.

 

Vši si mnoho lidí spojuje s nedostatečnou hygienou či slabším sociálním zázemím. Nemusí to tak ale vůbec být, veš může napadnout kohokoli. Podle statistik jsou nejvíc ohroženou skupinou děti mezi 7 až 14 lety. Vši častěji napadají dívky, u nichž je přenos usnadněn dlouhými vlasy.

 

 

Veš se totiž nejčastěji přenáší při kontaktu vlasů nemocného a zdravého člověka. A to je běžné zvláště při hře v dětském kolektivu. Vzduchem se vši nepřenáší, neumí totiž létat ani skákat. Podle nejnovějších výzkumů se nepřenáší ani na hřebenech, velmi lehce se naopak zachycují v tkaninách. Výborně se jim tak daří právě v čepicích, ložním prádle či ručnících - odtud se snadno mohou dostat na nového hostitele.

 

Jak se vší zbavit

Je důležité rozlišovat mezi dvěma druhy vší, které na člověku parazitují. Veš dětská žije ve vlasech, veš šatní potom na spodním prádle. Pouze veš šatní člověka napadá kvůli nedostatečné hygieně - především když si člověk nemění spodní prádlo. Oproti tomu výskyt vši dětské s hygienou nesouvisí - tohoto parazita se nezbavíte mytím vlasů, jejich barvením, ani česáním obyčejným hřebenem.

 

Pokud se vši vyskytnou u chlapců, je nejjednodušším řešením ostříhat jim vlasy na délku maximálně jednoho centimetru. S tímto řešením byste ale u děvčat nejspíš nepochodili. Jednou z možností je koupit si v lékárně přípravek proti vším. Šampon nebo sprej parazity ochromí a tím, že nemohou sát krev, brzy uhynou. Variantou je také tzv. všiváček, tedy hustý hřeben, pomocí kterého vyčešete z vlasů hnidy.

 

Už naše babičky ale věděly, že na vši žádnou chemii nepotřebují, vystačily si s tím, co měly doma. Jak se dá parazitů zbavit, aniž byste museli do lékárny?


 

Olej s francovkou

Namíchejte obyčejný stolní olej s francovkou v poměru tři ku jedné. Tedy více oleje než francovky. Vlasy je nutné dokonale promastit, zakrýt igelitovým sáčkem a nechat působit více než hodinu. Poté hlavu opláchněte běžným šamponem.

 

Ocet

Jiné babské rady doporučují ocet. Ten se pořádně vmasíruje do vlasů a poté se hlava zabalí do igelitového sáčku a ručníku. Pokožka bude trochu červená, ale to je jen lehké podráždění, které za chvíli zmizí.

 

Žehlička na vlasy

Dobrým pomocníkem pro likvidaci hnid může být i žehlička na vlasy. Když si přejíždíte horkou žehličkou po vlasech, hnidy vlivem horka explodují.

 

Tea tree olejíček

Účinnou prevencí proti napadení vší by měl být šampon s přídavkem tea tree oleje nebo samotný olej. Jeho silné aroma totiž odpuzuje vši.

 

Slivovice

Podle našich babiček je ideálním způsobem, jak zahubit vši, polít si hlavu pořádně silnou slivovicí, zabalit a nechat několik hodin působit.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Dívka šla s nateklým okem k doktorovi. Kdyby tušila, co jí z něj vyndají, nespala by hrůzou!

Máte rádi berušky? Tak pozor, přenášejí pohlavní chorobu

mom TN.cz
Reklama