Aktualizováno 3.8. 2017 21:22
Volby do Sněmovny

Skončí po volbách? Lídři prozradili, jaký chtějí výsledek

Zdroj: TV Nova

Předseda Lidovců Pavel Bělobrádek se prý vzdá své funkce, pokud jeho strana bude mít po volbách méně hlasů než minule. U dalších šéfů největších parlamentních stran už tak jasná kritéria nastavená nejsou, i tak ale mají například u hnutí ANO nebo opozičních stran určenou hranici úspěchu a neúspěchu.

Debatu o tom, jak budou reagovat na případný neúspěch v podzimních volbách, rozvířil předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Dá své předsednické křeslo k dispozici, pokud strana získá méně hlasů než v roce 2013.

 

"Když budeme mít horší výsledek než minule, což nepředpokládám, vždyť pod mým vedením za 7 let jsme měli výsledky vždy lepší, tak, jak je to normální a zvykem, dám funkci k dispozici, to je standardní postup," napsal Bělobrádek TV Nova.

 

Pro předsedu hnutí ANO je prý kritériem úspěchu vyhrát volby a zároveň sestavit koaliční vládu. "Pokud bychom skončili v opozici, tak si musíme říct, jak dál. Já určitě nelpím na té funkci," řekl TV Nova Andrej Babiš.

 

Například vedení Občanské demokratické strany věří v dvouciferný výsledek voleb. "Máme tři měsíce po volbách naplánovaný volební kongres, což je myslím naprosto v pořádku, pokud má po sněmovních volbách vedení skládat účty," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 

 

TOP 09 prý chce také nejméně deset procent. Miroslav Kalousek si počká až na výsledek voleb a pak se teprve rozhodne zda bude znovu v listopadu do vedení strany kandidovat.

 

U sociální demokracie je otázkou zda vavříny úspěchu sklidí všichni tři tváře strany - tedy premiér Sobotka, současný šéf strany Chovanec a volební lídr Zaorálek, nebo zda za neúspěch příjme odpovědnost jen jeden z nich.

 

Jako například před sedmi lety Jiří Paroubek. Tehdy sice ČSSD volby vyhrála, přesto to Jiří Paroubek považoval za prohru.

vbo, František Bůžek TN.cz