Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.11. 2017 22:17
E-recepty

Skončíme, varují lékaři. Vadí jim povinné elektronické recepty!

Zdroj: TV Nova

Česko se už teď potýká s velkým nedostatkem lékařů a vypadá to, že brzy jich bude ještě méně. Spousta z nich se chystá zavřít ordinace kvůli plánovanému zavedení e- receptů, které mají být povinné už od příštího roku. Jde většinou o starší a zkušené lékaře, kteří neumí, nebo nechtějí pracovat s počítačem.

Mezi ty, kteří hodlají skončit, patří i stomatolog pan M. S počítačem to neumí a učit se to po 38 letech praxe v ordinaci ani nechce. Podobně jako on jsou prý na tom i jeho kolegové a pacienti v důchodovém věku.

 

Jen v Moravskoslezském kraji - zřejmě ze stejného důvodu - skončí dvacítka lékařů. "Jedná se hlavně o starší lékaře, kteří ještě dneska vůbec nepoužívají počítač, svoji práci odvádějí skvěle, nicméně na vyúčtování péče si najímají firmy," říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

 

Od příštího roku budou ve zdravotnictví povinné e-recepty i EET. Podle Gebauera chtějí skončit hlavně zubaři a pediatři. I když jsou třeba špičkami ve svém oboru a ostatní by se od nich mohli učit, ordinace zavřou. Některým vadí i vysoká investice do vybavení.

 

Malá naděje, že by se e-recepty mohly odložit, tu je. Hlavně proto, že celý systém není dobře připravený a ne všude funguje vysokorychlostní internet.


Ne všichni lékaři se ovšem hodlají vzdát předem a bez boje, část z nich chce ordinovat dál a jsou ochotní se učit nové věci. Těm lékařům, kteří nebudou e-recepty vydávat, hrozí pokuta až dva miliony.

pez, Lucie Cochlarová TN.cz
Reklama