Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 3. 2016
vesmírná tělesa

Záhadné světlo rozzářilo nebe nad Skotskem. Lidé hned volali policii

Zdroj: YouTube.com

Noční oblohu nad severovýchodem Skotska v noci na úterý rozzářilo jasné světlo. Překvapení lidé začali okamžitě volat na policii s tím, že spatřili na obloze modré, bílé nebo zelené světlo. Další slyšeli pouze ohlušující ránu. Odborníci potvrdili, že se jednalo o meteor, který shořel v zemské atmosféře.

Pád a zkázu vesmírného tělesa mohli lidé pozorovat v severovýchodním Skotsku a na severu Británie. Jenni Morrisnová ho zaznamenala v 18:45 na cestě do Alfordu v Aberdeenshire. "Byla to ta nejbizarnější věc, jakou jsem kdy zažila," uvedla Morrisnová pro BBC.

 

"Byla úplná tma a najednou z ničeho nic, jako by někdo zmáčkl vypínač, bylo světlo. Celé nebe se rozzářilo. Podívala jsem se na syna, on na mě a všechno zase potemnělo. Netrvalo to moc dlouho, sotva pár vteřin. Bylo to děsivé a úžasné zároveň," popsala záblesk Morrisnová.

 

Profesor Keith Horne z University v St.Andrews BBC sdělil, že světlo bylo způsobeno meteorem, který měl v průměru kolem 10 centimetrů. "Když vletí meteor do atmosféry, začne hořet. Díky tomu uvolní energii, což způsobuje záblesky a někdy i částečnou explozi," vysvětlil Horne. Také dopnil, že vesmírný kámen letěl rychlostí kolem 30 kilometrů za sekundu a shořel ve výšce zhruba 32 kilometrů.

 

 

Úřady vyloučily, že by se jednalo o světlo způsobené bleskem, protože v okolí podle předpovědi nebyla hlášena žádná bouře.
 

klma TN.cz