Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 6. 2016
Lithium

Skryté bohatství: Pod Českem leží poklad za tři biliony korun!

Cínovec
Zdroj: Profimedia
Cínovec

Z rozvoje elektromobilů a chytrých telefonů může profitovat také Česká republika. Stále větší a větší poptávka po bateriích totiž šponuje ceny lithia, z něhož se baterie vyrábí. Česko má na svém území obří zásobu tohoto vzácného kovu. Podle odhadů mají zásoby hodnotu tří bilionů korun!

Lithium se skrývá v Krušných horách pod Cínovcem. Bývalé hornické město, které ale po ukončení těžby přišlo o drtivou většinu obyvatel, teď možná ožije a stane se jedním z největších těžebních center tohoto vzácného kovu na světě.

 

Už tři roky prověřuje možnost těžit lithium na Cínovci společnost Geomet, patřící do australského konsorcia European Metals. Podle geologa Pavla Reichla, který pro společnost zkoumá ložiska lithia v Krušných horách, by společnost mohla začít dobývat lithium na Cínovci do pěti let, uvedla čtvrteční MF Dnes.

 

Reichl MF Dnes prozradil, že pokud společnost zahájí těžbu, může lithium na Cínovci dobývat 50 nebo i 100 let. Třicet let staré odhady hovoří o tom, že by na Cínovci měl být až milion tun lithia. Při současných cenách by se kov prodal za tři biliony korun!

 

Reichl ale připomíná, že lithium není jediným vzácným kovem, který firma může na Cínovci dobývat. "V některých našich polohách je kromě lithia ještě cín a wolfram, ale také niob a tantal," řekl Reichl v rozhovoru pro MF Dnes. Ekonomičnost těžby tak nebude výhradně závislá na ceně lithia na světovém trhu. Pokud by příliš pokleslo, mohli by se těžaři zaměřit na jiný kov.

 

 

Do konce roku by měl být hotový upřesňující průzkum, kterým si australská společnost ověří, zda jsou 30 let staré odhady o zásobách pravdivé. Pokud ano, do pěti let by chtěla začít rudu dobývat.

 

Podporu těžbě vyjádřila také radnice v nedalekém Dubí, pod které Cínovec spadá. Argumentuje hornickou tradicí oblasti. Pro město by ale z těžby plynul nezanedbatelný příjem. Práci v dolech by navíc našlo přibližně sto lidí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Úžasná fotogalerie: Co se stane s autem, když ho necháte 70 let stát. Splyne s přírodou

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.6. | 09:19 Martin Lopata
55
A není to náhodou tak, že většinu z těch 3 bilionů dostane ta Australská firma?
25.6. | 18:34 Tibor Tibor Jozsa
0
A babis muze investovat.
25.6. | 18:34 Tibor Tibor Jozsa
0
Náhlasit nevhodný komentář
A babis muze investovat.
24.6. | 06:22 pater11
3
Náhlasit nevhodný komentář
To bude zase obchod pro CR. Hiiiiiiiiii
24.6. | 00:26 Václav Doleček
10
Náhlasit nevhodný komentář
Samozřejmě zase se to dá zahraniční firmě a české bohatství bude proudit do pr*le
23.6. | 22:59 undatra
8
Náhlasit nevhodný komentář
A jako zázrakem ,firma s austrálistie , získá neomezená práva na těžbu a nějaký poslanec a senátor nás ubezpečí o nutnosti jen této firmy těžit .h.ov.v.no. pár chytrejch se napakuje a ještě budou chttít náhradu za zmařené zisky.
23.6. | 22:20 Ladislav Sovadina
11
Náhlasit nevhodný komentář
A dopadne to jako s vodou, která tu pramení a za kterou platíme Veolii, pšonům, uhlí vybral bakala a podobní, dalo by se pokračovat. Ostatně, jako se vím ostatním v této banánové zemi.
23.6. | 17:49 mirso
8
Náhlasit nevhodný komentář
A hlavně aby to zase neprodali.
23.6. | 15:05 Miroslav Fojtík
33
Náhlasit nevhodný komentář
Zase se někdo na náš úkor napakuje, vytěží naše lithium a nám tu zbude zdevastované okolí těžby, poškozená krajina, a lithium budeme dál draze kupovat, přitom naši horníci nemají práci, nechápu proč nás tu bude vykrádat firma až z Austrálie, copak by jsme si nemohli lithium vytěžit sami a prodat,!!
23.6. | 14:47 ppadys
12
Náhlasit nevhodný komentář
za 1,-kč to prodají Amíkům a bude,nakonec jako se vším.
23.6. | 14:09 lada48
22
Náhlasit nevhodný komentář
Zřejmě mají pocit,že jsou Krušné hory a Podkrušnohoří málo zdevastované tak je nechají zplundrovat kdejakou cizáckou cháskou,která jako vždy naslibuje hory doly. Samozřejmě včetně ekologického dobývání a dokonalé revitalizace po těžbě. Samozřejmě to dopadne jako vždy, vytěží,zmizí a bordel zůstane!
23.6. | 11:28 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
3
Náhlasit nevhodný komentář
On si s tím ten oranžovej kulohlavec nějak poradí. Nebo když bude nejhůř, tak si to vezme pod svoje křídla Agrofert