Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 5. 2017
Extrémní aktivita klíšťat

Skryté nebezpečí! Infikovaná klíšťata jsou i ve městech

Zdroj: TV Nova

Aktivita klíšťat je na maximu a s ní i riziko nakažení některou z nebezpečných nemocí, kterou přenáší. Štáb televize Nova se vypravil do jednoho z pražských parků, aby sám vyzkoušel, jak snadné je chytit klíště.

Štáb si vybral přírodní park Šárka v Praze. Překvapilo ho, s jakou rychlostí pořídil první úlovek. Stačilo projít část neposečené louky a za zhruba 30 sekund bylo první klíště na dece.

 

Během zhruba 20 minut nachytal na třech místech u cesty hned sedm klíšťat. "V přírodním parku, kde se nechává vegetace růst tak, jak má být, tak tam je klíšťat velké množství," potvrzuje Alena Žákovská z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

 

Lidé, kteří chodí do parků, přiznávají, že se ve městech proti klíšťatům nijak nechrání. Podle hygieniků jsou ale i v Praze nakažená klíšťata.

 

"Každoročně nějaký záchyt někde máme. Nejčastěji postižená bývá Šárka nebo Točná," řekla TV Nova hygienička Zdeňka Jágrová.

 

 

Největší počet případů zákeřné klíšťové encefalitidy, téměř pětinu všech, hlásili minulý rok lékaři z jižních Čech. Následovala Vysočina, Středočeský a Plzeňský kraj.

 

V těchto dnech, kdy je aktivita klíšťat na maximu, by měli lidé při výletech do přírody chodit jen po zpevněných cestách, používat repelent a vždy se pořádně prohlédnout.

 

 

Přisáté klíště je potřeba odstranit co nejdříve a také správnou metodou, aby se riziko možné nákazy co nejvíce snížilo.
Podle lékařů, by se k vytažení klíštěte měla používat dezinfekce, klíště nevytáčet, ale vyviklat a nesahat na něj rukama. I tak se totiž člověk může nakazit.
 

vbo, Martina Kuzdasová TN.cz

Diskuze

13.6. | 19:11 stanislav7777
0
Náhlasit nevhodný komentář
Měl jsem velke problémy s klíšťaty,začal jsem konzumovat vitamín B6 a už 2 roky mam pokoj,jsem v přirodě pořad, psum davam celoročně pivni kvasnice a mají klíště jednou za měsíc a jsou venku pořad
15.5. | 17:33 fluidstress
0
Náhlasit nevhodný komentář
Doma se necháváme všichni očkovat, vím co je to mít boreliozu. Jsme u OZP a hradí se to z kreditu na kontu vitakarty což je bezva věc, ozp a jejich benefity můžu klidně doporučit.
14.5. | 19:06 Petr Kubu
0
Náhlasit nevhodný komentář
za komunistů si to nedovolii přijít do města
13.5. | 23:03 jhena
0
Náhlasit nevhodný komentář
jak se pozná klíště, které je infikované? když je i ve městě, chtělo by to zakázat klíštatům vstup do města pod odstrašující pokutou, aby skrytě nebyly nebezpečný, nusí být vše průhledný, žádné krytí
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme