Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.10. 2017 13:41
první nadílka

VÝSTRAHA: Do Česka míří silný vítr, doprovodí ho také první sníh!

Zdroj: TV Nova

Do Česka pomalu ale jistě míří zima. První sněhové nadílky se na některých místech v Česku dočkají už v pátek. Sněžit by mělo také o víkendu. K tomu vydali meteorologové také výstrahu před silným větrem.

Pokud jste milovníky zimy a sněhu, máme pro vás dobrou zprávu. Do Česka míří první sněhová nadílka. "Po čtvrtečním přechodu frontálního systému bude do Česka proudit studený vzduch, který přinese opět ochlazení a od pátku do konce týdne do hor i sněžení," popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

 

V pátek v noci se mohou sněhové přeháňky objevit už v polohách od 800 metrů, během dne se bude hranice sněžení nebo deště se sněhem posouvat do nadmořské výšky 1200 metrů nad mořem. Sníh ale bude rychle odtávat, pouze v noci z pátku na sobotu se může poprašek udržet na nejvyšších vrcholcích v Krkonoších. V pátek by mohlo nasněžit kolem 5 milimetrů, o víkendu kolem 3 milimetrů.

 

Podle Honsové není sněžení na horách začátkem října nic neobvyklého. V letech 2009 nebo 2012 dokonce v polovině října sněžilo i v nížinách. "Letos se ale v nejbližších 14 dnech sněžení ještě obávat nemusíme. To je v Česku v nížinách spíše spojené se sv. Martinem," zakončila Honsová.

 

 

Předpověď počasí

Čtvrtek

Ve čtvrtek si ještě užijeme teplejší počasí. Bude oblačno až polojasno, od severu až zataženo. Zpočátku na severu, během dne postupně na většině území déšť nebo přeháňky. Večer od severozápadu ubývání srážek. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C, na jihovýchodě až 20 °C.

 

Ve čtvrtek platí výstraha meteorologů před silným větrem. "Ve čtvrtek během dne bude zesilovat mírný jihozápadní vítr a měnit se na západní až severozápadní. Zejména během odpoledne a večera bude přechodně foukat silný vítr o rychlosti 8 až 13 m/s s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h), na severu ojediněle až 25 m/s (90 km/h). Na horách na sever očekáváme nárazy větru kolem 30 m/s (110 km/h), Později večer bude vítr od západu slábnout," upozorňují meteorologové.

 

Od čtvrtečních 10 hodin do 22 hodin platí pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj. Od 14 do půlnoci pak pro Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

 

Pátek

V pátek se ochladí. Bude panovat proměnlivá oblačnost, na většině území přeháňky, nad 1200 m přechodně smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 8 m/s, zpočátku místy s nárazy kolem 15 m/s, během odpoledne bude slábnout.

 

Sobota

Na začátku víkendu bude převážně oblačno, na většině území přeháňky, zpočátku nad 1200 m smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

 

Neděle

Také v neděli bude převážně oblačno, místy přeháňky nebo občasný déšť. V nejvyšších horských polohách zpočátku i srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s.

 

Podívejte se na předpověď počasí:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ženu zvedl silný vítr, odnesl a praštil s ní o zem. Podívejte se na video!

3 nejšílenější konspirační teorie o počasí: Povodně způsobují klimateroristi, letadla na nás sypou jedy a další

mom TN.cz