Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.6. 2017 18:01
domácí porody

Vzkaz od Slámové pro biomatky: Tohle si za rámeček nedají

Klára Long Slámová, porody
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Klára Slámová promluvila o domácích porodech (ilustrační foto)

Domácí porody jsou tématem, které stále rozděluje společnost. Jedny matky argumentují tím, že rodit v nemocnicích je stres a ten přispívá ke komplikacím. Jiné zase oponují, že rodit doma je příliš velké riziko. Teď se k tématu vyjádřila i uznávaná advokátka Klára Long Slámová.

Klára Slámová není jen známá právnička, ale často se také vyjadřuje ke společenskému dění. Teď na facebooku popíchla zastánkyně domácích porodů. Chtěla, aby jí vysvětlily, proč by vůbec někdo porod doma měl chtít.

 

 

Jenže se zlou se potázala, biomatky, nebo jak sama Slámová říká "lesany", se do ní tvrdě pustily. Snažily se ji přesvědčit o tom, že jde především o pohodlí rodičky, kterého se jim v nemocnicích nedostává. Argumentovaly také tím, že valná většina komplikací nastává až ve chvíli, kdy do porodu zasáhne lékař.

 

Anketa

Jste zastánci domácích porodů?

Hlasovalo 4372 lidí.

 

"Já ty jejich řeči moc nechápu, pořád to někde probírají, mají trauma ze všeho. Jsou bohužel moc přecitlivělý a až moc se zabývají samy sebou. Hele, i kdyby tam na mě řvalo 10 doktorů, bylo by mi to absolutně jedno, pokud by se mi podařilo porodit živý a zdravý dítě," vzkázala jim Slámová.

 

 

"Paní Slámová patřím k jedné z mnoha stovek žen, které mají velké trauma z porodu. Přecitlivělá opravdu nejsem. Těhotenství naprosto v pořádku, na porod jsem se těšila. Bohužel jsem důvěřovala lékařům. Že se musí porod vyvolat, že je nutné píchnout vodu, že je nutný oxytocin. Do konce směny porodit. A dopadlo to akutní sekcí pro nepostupující porod. Tak jako mnoho z porodů. Díky lékařům jsem skončila na sále, syna viděla za 10 hodin. A ano, je i malá pravděpodobnost, že bych druhé mohla porodit vaginálně. Nepíšu přirozeně. Takto se u nás rodí opravdu málo. A to díky lékařům. Mě vážně dostávají řeči, jaké vedete vy," oponovala jí Dagmar.

 

I na to měla advokátka odpověď. "Pokud takové matky mají trauma, měly by vyhledat odbornou pomoc a nehledat ji v FB skupinkách. Bohužel to "trauma" není většinou důsledek jedné špatné zkušenosti, ale osobnosti té které ženy," myslí si Slámová.

 

"Už jste někdy slyšela o hormonech? Vylučování hormonů (oxytocin versus adrenalin) při porodu má přímé důsledky na jeho průběh a bezpečí u porodu. Vylučování hormonů řídí aktuální psychický stav rodičky. Jinými slovy "pohodlí" rodičky má přímou souvislost s bezpečím (matky i dítěte) u porodu," napsal Alex. Jenže o ženách, které vyžadují u porodu pohodlí, si advokátka myslí své: "Pak to je opět a pouze o tom, že matka upřednostní své pohodlí. Kde je sakra mateřský instinkt?" rozčilovala se.

 

 

K tématu se vyjádřilo více než 200 lidí, advokátka ale ze svého názoru neustoupila, což jí mnozí měli za zlé. "Kláro, chtěla jste pohled z druhé strany, ale z Vašich reakcí je zjevné, že nejste jiným pohledům otevřená. I po smutných zkušenostech jiných žen, které tu s Vámi sdílejí, dál vedete svou. Chcete si nejspíš jen potvrdit, že jste se rozhodla dobře," odsoudila ji Jana.

 

Zatímco ženy se v diskuzi pod advokátčiným příspěvkem dělily na dva tábory, u mužů převažoval spíše skeptický postoj k domácím porodům. "Tohle je nepochopitelné i pro muže. Opravdu nevím, jak bych jako muž a otec reagoval na takové přání u své ženy. Bral bych to jako návrat do středověku. Dnes se dá opravdu rodit na X způsobů a každá rodička si může vybrat. Ale vždy pod lékařským dohledem! Riziko, které domácí porod nese, je nesrovnatelný s rizikem, které domácí porod obnáší, byť je u něj třeba porodní asistentka. Ale možná i proto, že jsem o dítě přišel u porodu v nemocnici, mám tenhle názor. Proběhnout doma, jdu si to hodit. Proto vím, že lékař u porodu je nezbytnost. A taky to není záruka, že se nemůže nic stát. Ale aspoň vím, že jsme pro to udělali maximum. Být to doma, budu se tím trápit zbytek života," svěřil se Daniel.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Těhotná měla břicho gigantických rozměrů! Samotnou by ji nenapadlo, co z ní „vyjde“

MAGICKÝ POROD válcuje internet: Takhle vylézající dítě z matky jste ještě neviděli! Je to zázrak?

Porod do vody? Prospívá dítěti nebo je to jen módní výstřelek?

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.6. | 18:48 lenka nováková
49
Byť Slámovou nemusím, tentokrát s ní naprosto souhlasím. Lesany, jak jim říká ...
12.6. | 20:23 pichav
-15
☝ NJN ZENSKE PROBLEMY NA CHLAPOVU HLAVU !!!! TAKOVY POROD BY SI CHLAP UZIL !!!! ...
13.6. | 17:48 Tereza Poulíčková
1
Náhlasit nevhodný komentář
Já sice žádná lesana nejsem, ale co vím, tak také hodně dětí, je postižených a zemřelo vinou lékařů. Myslím, že slámová by se měla hlavně starat o svůj porod.
13.6. | 10:33 haha33
1
Náhlasit nevhodný komentář
Slámová má pravdu, ale máme tu přece demokracii a svobodu. Já bych těm matkám, když se něco podělá, naložila kriminál. Právě že rozhodují pro sebe a ne pro děcko, které pak má doživotní potíže, pokud neumře... A že jsou tyhle matky zamindrákované to je jasné. NIc neumí, nic nedělají a tak otravují
13.6. | 05:30 azylpraha10
0
Náhlasit nevhodný komentář
www.azyl-praha10.cz
13.6. | 05:29 blacknord blacknord
13
Náhlasit nevhodný komentář
Hana Power,však všichni víme co lesany v takových případech dělají,volají zdravotniky a vše co zavinily svedou na ně.lesany sluníčkovite jsou velmi agresívní, zaludný a většinou velmi nevzhledný druh
13.6. | 02:08 koberecnik24
8
Náhlasit nevhodný komentář
Lesany...líp bych to ani já neřekla...A jak říká p.Slámová : "Pokud takové matky mají trauma, měly by vyhledat odbornou pomoc a nehledat ji v FB skupinkách". Jenže, tyto přecitlivělé maminky radějí kempí u FB a hledají zázraky..Bohužel..
12.6. | 21:39 Hana Power
15
Náhlasit nevhodný komentář
zenska tady psala ze mela priserny zazitek z nemocnice kde ji museli pichat vodu a pak akutni cisarak..hmm me by zajimalo co by delala doma krava blba ??? zacina rodit ale voda ji neodtece dite se nemuze vydrat ven ale ze ona je hlavne v pohodli....
12.6. | 21:39 Hana Power
13
Náhlasit nevhodný komentář
muj nazor... zenske at si rodi kde chteji ale pak at si nasledky nesou samy.rodis doma??? mas problem neotravuj spital a nevolej si sanitku ,kdyz jsi tak inteligentni a rodis si doma v pohodli, tohle je pouze to co chce dotycna pro sebe,pro miminko nic...
12.6. | 21:26 Roman Skala
5
Náhlasit nevhodný komentář
A je tu zkurvysynek. Dobrou.
12.6. | 20:57 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Právo svobodné vule hnupove.Říká vám to něco? Chcete snad řídit i život veverkam a bobrum? Tady nejste Češi na Altaji.
12.6. | 20:55 Milos Trasimi
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Mnoho lékařů totiž porodnici zaměňují za rození v kravine a podle toho se i k budoucím matkám tak chovají.Tohle by mela Slámová která díky jménu ma možná slamu v hlavě jako vy i v gumacich vy burani.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme