Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.9. 2017 13:16
NIČIVÝ HURIKÁN

Den po hurikánu Irma: Guvernéra zděsil pohled na zničené ostrovy

Zdroj: TV Nova

Hurikán Irma dnes udeřil na oblast zálivu Tampa na Floridě. Po cestě zabil pět lidí. Jeho intenzita poklesla na první stupeň z pětistupňové škály s větry 135 kilometrů v hodině. Pozdějí se změnil na tropickou bouři. O víkendu se s ničivou silou přehnal přes Karibik, kde napáchal obrovské škody a zanechal i lidské oběti.

Kolem 02:00 místního času (08:00 SELČ) se centrum bouře nacházelo zhruba 40 kilometrů severovýchodně od Tampy a postupovalo severovýchodním směrem rychlostí přibližně 24 kilometrů za hodinu. 

 

Irma v pondělí slábla, postupně se proměnila na tropickou bouři. Následky rozbouřeného živlu pociťuje celá Florida. Čtyři miliony domů a podniků jsou bez proudu, byla nařízena evakuace zhruba 6,5 milionu lidí a zrušeny tisíce letů. Hurikán provázejí záplavy, na jihu Floridy byla rovněž zpozorována tornáda, píše agentura Reuters.

 

Povodně ohrožují třeba nejlidnatější město na Floridě Jacksonville. Říčka North Fork Black Creek překonala rekord z roku 1919 a hladina už stoupla o osm metrů.

 

 

On-line reportáž

Hurikán Irma míří do vnitrozemí Floridy

22:37

Podle úřadů je bez proudu už 7,3 milionu obyvatel, uvedla agentura Reuters.

22:10

Červený kříž už vyhlásil na pomoc obětem řádění hurikánu Irma sbírku. Příspěvky je možné posílat na účet 333999/2700, je potřeba uvést variabilní symbol 1702. Peníze je možné darovat i přes on-line formulář

21:40

Guvernér Floridy Rick Scott osobně ze vzduchu zkontroloval škody, které hurikán Irma napáchal na ostrovech Florida Keys a na západním pobřeží poloostrova. Podle Scotta Irma ostrovy "zdevastovala", škody na západním pobřeží "nejsou tak špatné", citovala guvernéra agentura AP


V neděli se objevily zprávy o prvních obětech, v dopravních nehodách způsobených prudkým větrem a deštěm na jihu a západě poloostrova zahynuli tři lidé. U Tampy emřeli další dva lidé.

 

Na Kubě  byly následky tragičtější. Irma zabila deset lidí! Informoval o tom web RT.com. Silné větry rovněž způsobily pád tří stavebních jeřábů, v této souvislosti nicméně nejsou hlášena žádná zranění.


113

GALERIE: Hurikán Irma zdevastoval Miami

Zdroj: Profimedia

Florida zničená po hurikánu - 1

Hodnocení:

 
 

Americký prezident Donald Trump vyhlásil na Floridě stav přírodní katastrofy, což umožňuje lidem postiženým hurikánem žádat o federální pomoc. Hurikán nyní směřuje k zátoce Tampa Bay s dvojměstím Tampa - St. Petersburg. V aglomeraci žijí asi tři miliony lidí. Tampa v neděli večer vyhlásila zákaz vycházení, který má trvat až do odvolání.

 

Trump se chce na Floridu co nejdřív vypravit. Podle prezidentského týmu hlava státu sleduje postup Irmy "24 hodin denně". Prezident upozornil, že hurikán bude stát USA "spoustu peněz". Dodal nicméně, že nyní se obává o lidské životy, ne o náklady.

 

VIDEO: Prázdné ulice využili někteří lidé k rabování

 

Meteorologové očekávají, že Irma z Floridy zamíří do států Georgia, Alabama a Tennessee. Národní středisko pro hurikány (NHC) nicméně předpokládá, že na severu Floridy či na jihu Georgie dnes Irma zeslábne v tropickou bouři.

 

 

Řádění hurikánů Irma a Harvey bude stát Spojené státy kolem 290 miliard dolarů (6,3 bilionu Kč), což představuje zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Předpověděla to podle agentury AFP meteorologická služba Accuweather.

 

Hurikán Irma, který v neděli udeřil na Floridu, způsobí podle služby Accuweather škody v hodnotě kolem 100 miliard dolarů. Škody způsobené hurikánem Harvey, který již dříve zasáhl státy Texas a Louisiana, odhaduje Accuweather na 190 miliard dolarů.

 

VIDEO: Hurikán Irma pustoší Miami

"Odhadujeme, že hurikán Harvey bude nejnákladnější meteorologickou katastrofou v historii USA," uvedl zakladatel a šéf služby Accuweather Joel Myers. Upozornil rovněž, že pouze část škod způsobených hurikány bude kryta pojištěním.

 

 

Floridský guvernér RockScott povolal do služby 37.000 příslušníků floridské Národní gardy. Vládu ve Washingtonu upozornil, že Florida bude po odeznění hurikánu potřebovat okamžitou pomoc.

 

"Jsme houževnatý stát, dostaneme se z toho," citovala guvernéra agentura AP. Scott je podle americké ní v trvalém kontaktu s prezidentem Donaldem Trumpem, který se dnes telefonicky spojil i s guvernéry států Alabama, Georgia, Jižní Karolína a Tennessee

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠÍLENÉ VIDEO: Muž se na Floridě snaží změřit rychlost hurikánu Irma! Zvítězí nad mocným živlem?

STRACH O ŽIVOT: Zuzana Belohorcová uvízla s rodinou v Miami. Čekají na ničivý hurikán!

hru / čtk TN.cz