Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 5. 2018
Mají podobný zákon

Slováci vymysleli, jak obejít zákaz prodeje o svátcích! Je to snadné

Zdroj: TV Markíza

Podobně jako v Česku nesmí být ani na Slovensku o svátcích obchody otevřeny. Sousedé ale mají zákon jinak formulovaný - za kasu nebo prodejní pult se nesmí postavit prodavačka, ale manažer ano. Některé prodejny se tak naučily zákaz obejít.

Už téměř rok platí na Slovensku zákon, který nařizuje, že v době všech státních svátků musí mít obchody zavřeno. Prodejci si ale našli způsob, jak normu obejít. Ta totiž stanovuje podmínku pro obchody, ve kterých ve svátek prodává majitel nebo jednatel firmy.

 

Právě toho měla využít bratislavská síť potravin, píše portál tvnoviny.sk. Z prodavaček prostě vždy na jeden den udělají jednatele a pošlou je do práce. "Je to dobrovolné. Dali mi na výběr, jestli si chci přivydělat, nebo ne," citoval portál prodavačku z potravin Malina.

 

Stalo se tak nejen na poslední svátek 8. května, ale už několikrát předtím. Zaměstnanec podepíše souhlas s tím, že bude jednatelem, a může v klidu prodávat. Zda se neobávají sankcí či zneužití, odmítli majitelé komentovat.

 

"Předpokládám, že to dělají způsobem, že udělají valné shromáždění, kde si zvolí jednatele a ta jména se neprojeví v obchodním registru. A když nepřijde kontrola, neudělají ani zápis," svěřil se s teorií advokát Milan Ficek.

 

 

Dát ale komukoliv takovou funkci, i když jen na jeden den, se ale podle právníků může pořádně vymstít. "Kdyby tato osoba převedla nějaký majetek nebo zavázala společnost k nějakému plnění, musela by to pak dělat," vysvětlil Ficek.

 

Zda je tato finta v pořádku, už zkoumá bratislavský inspektorát práce. "Ví o tom, že zaměstnanci jsou v některých společnostech jmenováni do funkce jednatelů, aby byl obcházen Zákoník práce. Věc je ve stadiu prověřování," sdělil mluvčí Marek Heinrich.

epa TN.cz
Reklama