Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.3. 2016 13:17
tvorba kabinetu

Slovensko má po volbách problémy sestavit vládu

Robert Fico
Zdroj: Profimedia

Předseda slovenských sociálních demokratů (Směr-SD) a premiér Robert Fico dostal pověření od prezidenta Andreje Kisky k sestavení vlády po sobotních volbách. Směr-SD je vyhrál, ale zároveň ztratil většinu ve sněmovně. Fico nový stabilní kabinet zřejmě nevytvoří, většina parlamentních stran už dříve v tomto týdnu odmítla se Směrem-SD jednat o povolební spolupráci.

"Dohodl jsem se s panem prezidentem, že toto pověření bude k dispozici do pátku příštího týdne s tím, že pokud by se ukázaly jiné okolnosti, tak nikdo samozřejmě nemá zájem čas protahovat," řekl Fico novinářům po schůzce s hlavou státu.

 

"Alternativ není mnoho. Je alternativa, na které pracují přátelé úplně napravo. Poté je alternativa ze standardních polických stran. Budeme do toho muset dát všechnu sílu a zkušenosti," řekl předseda Směru-SD.

 

Mluvčí Směru-SD Ľubica Končalová později ČTK informovala, že Fico k jednáním pozval předsedy stran Most-Híd a Síť, oba podle očekávání pozvání nepřijali.

 

 

Do slovenské sněmovny se dostalo dohromady osm stran a hnutí. Očekává se, že úřadující premiér osloví také Slovenskou národní stranu (SNS). S ní a s Lidovou stranou-Hnutím za demokratické Slovensko (LS-HZDS) v letech 2006 až 2010 tvořil Směr-SD vládní koalici. Po víkendových volbách Směr-SD a SNS potřebnou většinu v Národní radě ale nemají. SNS je přitom jedinou stranou, která povolební vyjednávání se Směrem-SD neodmítla.

 

 

Ficova strana nově obsadí ve 150členné sněmovně 49 křesel, zatímco dosud měla 83 poslanců, což straně v roce 2012 umožnilo sestavit jednobarevnou vládu.

 

Pokud by Směr-SD nyní nevytvořil vládu, opakovala by se situace z roku 2010. Sociální demokraté tehdy z pozice vládní strany rovněž vyhráli volby, ale kabinet složit nedokázali. Před šesti lety se k moci dostaly čtyři strany pravého středu, koalice se ale o rok a čtvrt na to rozpadla kvůli nesouhlasu liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) ohledně pomoci zadluženým zemím eurozóny.

 

 

Právě SaS, která ve víkendových volbách získala po Směru-SD druhý nejvyšší počet hlasů, v úterý zahájila vlastní neoficiální jednání o vytvoření vlády pravého středu, která by mohla být jedním z řešení volebního patu. Uzavření případné dohody o spolupráci až šesti stran včetně SaS by ovšem mohly ohrozit rozdílné programové priority a dosavadní rezervovaný postoj strany Most-Híd ke koalici se SNS.

tn.cz / ČTK