Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 5. 2018
Odsedí si 40 let

Slovenský gang dělal otroky i z Čechů, oběti přivazoval a týral

Slovenský rodinný gang
Zdroj: TV Nova
Slovenští otrokáři

Soud v anglickém městě Teesside poslal do vězení dohromady na 40 let sedmičlenný gang novodobých otrokářů původem ze Slovenska, kteří do Velké Británie lákali české a slovenské občany a ty pak drželi v nuzných podmínkách a využívali na těžkou práci.

Hlavy gangu, třiatřicetiletý Roman Rafael a jeho o šest let starší bratr Marian, si za praní špinavých peněz, pašování lidí s cílem je využívat a nucení k práci odsedí 10 let. Jejich manželky Angelika Čechová a Růžena Rafaelová ml. dostaly za stejná obvinění poloviční tresty, uvedl list The Northern Echo.

 

Osmatřicetiletý bratranec obou vůdců gangu Juraj Rafael si za stejná obvinění odsedí čtyři roky. Dvouletý trest dostal také sedmnáctiletý mladík, jeho jméno ani vztah k ostatním členům gangu vzhledem k jeho věku ale britská média neuvedla. Čtyři roky by si ve vězení za nucení k práci a praní špinavých peněz měla odsedět také matka obou bratrů, osmapadesátiletá Růžena Rafaelová st.

 

Vinnými uznal britský soud členy gangu už v polovině dubna, v pátek ale nad rodinou soudce Peter Armstrong vynesl rozsudek. Dohromady stráví sedm členů slovenské rodiny pocházející z města Zlaté Moravce ve vězení 40 let.

 

 

"Byl to rodinný podnik a bylo dokázáno, že tím podnikem bylo moderní otroctví. Případ vyvstal z policejního vyšetřování zneužívání zranitelných lidí, kteří byli nalákáni do této země pod příslibem lepšího života, dobré práce a příjmů. Místo toho ve vašich rukou byli oklamaní, ovládaní a ponižovaní," řekl soudce Armstrong.

 

"Pravdou je, že jste žili z tvrdé práce a snahy lidí, kteří žili ve vašich domech v těch nejzákladnějších podmínkách. Své oběti jste považovali za nástroj zisku, který může být ovládán, koupen a prodán. Svůj zločinecký životní styl jste financovali ze zneužívání zranitelných lidí, které jste okrádali o jejich důstojnost a nezávislost a záměrně jste je jako lidské bytosti ponižovali," dodal soudce.

 

Rodina žila skutečně na vysoké noze. Jeden z bratrů jezdil v Mercedesu třídy E, druhý v Audi Q7. Rafaelovi pořádali opulentní večírky, na kterých se pilo šampaňské, jezdili na drahé dovolené a chodili do kasín. Podle soudu si během sedmi let přišli v přepočtu na více než 7 milionů korun.

 

 

Gangsteři si v Česku a na Slovensku vybírali lidi, u kterých věděli, že je v Británii budou moci ovládat. Ty pak do Anglie lákali pod příslibem dobře placené práce. Oběti ale žili ve sklepě jejich domu na zemi na matraci, dostávali k jídlu zbytky a byly dokonce přivazovány řetězy. Rodina měla kontrolu nad účty obětí a dokonce jejich jménem v Británii žádala o sociální dávky, které si pak přivlastňovala.
 

Podívejte se na reportáž o odsouzení gangsterů:

vbo TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama