Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2018 21:19
Kauza italské mafie

Slovenský ministr Kaliňák končí, píší média! Strana to popřela

Zdroj: TV Nova

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák by měl v pondělí podat demisi, informovala slovenská média. Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně na jeho výměnu tlačili i koaliční partneři. Strana Smer-SD rezigraci na brífinku popřela.

O odchodu Kaliňáka z funkce se mluví hned od začátku třetí vlády Roberta Fica. Tlak na jeho rezignaci ještě vzrostl poté, co byl zavražděn novinář Ján Kuciak a jeho přítelkyně Martina Kušnírová. Odstoupení Kaliňáka žádali i koaliční partneři Smeru Most-Híd. Informoval o něm portál webnoviny.sk.

 

Kaliňák nechtěl o své demisi nic prozradit. "Momentálně nebudu reagovat na žádné takovéto informace. Vše je ve stadiu řešení," sdělil pro portál pluska.sk. Šéf strany Most-Híd Béla Bugár se kvůli jednání o Kaliňákově demisi a další podobě vlády předčasně vrací z dovolené.

 

Elitní prokurátor Úřadu speciální prokuratury Vasiľ Špirko téhož dne promluvil před novináři o tom, že podal trestní oznámení na Roberta Kaliňáka a ministra dopravy Jána Počiatka. Ti měli podle Špirka obdržet statisícové úplatky jako provizi ze zakázky na síťové komponenty a technologie. Píší tvnoviny.sk

 

Dále uvedl, že kromě Kaliňáka podává trestní oznámení na policejního prezidenta Gašpara, ředitele NAKA Hraška a ředitele protikorupční jednotky Krajmera, protože právě Kaliňák podle něj vydal pokyn k jeho diskreditaci po obdržení trestního oznámení, podle kterého jsou Kaliňák a Počiatek zkorumpovaní.

 

 

"Můžete zdiskreditovat prokurátora, ale nemůžete zničit pravdu," nechal se slyšet Špirko a zdůraznil, že se rozhodl uveřejnit tyto informace sám. Zároveň vyzval veřejnost, aby nevytvářeli alibi lidem, kteří devastují stát.

 

Vládní strana Smer-SD na čtvrtečním brífinku informace o Kaliňákově rezignaci popřela. "Nevím o žádné zemi Evropské unie, kde by bylo volné ministerstvo vnitra," uvedl šéf poslaneckého klubu Martin Glváč.

 

Poslední článek investigativního novináře Jána Kuciaka, který byl na konci února zavražděn, naznačil propojení italské mafie s politickými špičkami. Podnikatel Antonino Vadala měl mít vazbu na blízké spolupracovníky premiéra Fica.

 

O napojení italských "podnikatelů" na mafii 'Ndrangheta podle slovenských médií Kaliňák věděl. Ministerstvo údajně varovali italští policisté už před pěti lety. Kaliňák to při slyšení před parlamentním výborem pro obranu a bezpečnost popřel.

 

 

Panují také pochybnosti o postupu policie při vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Podle televize Markíza neměl lékař, který ohledával těla, dostatečnou odbornost. Nebyl soudním lékařem ani znalcem, ale patologem, který přednáší histologii. Na místě činu se navíc pohybovat šéf protikorupční policie Róbert Krajmer. Spekuluje se proto o odposlouchávání Kaliňáka.

 

Ve funkci by měla Kaliňáka nahradit současná státní tajemnice ministerstva Denisa Saková. Během třetí Ficovy vlády vstoupila do Smeru, premiér s ní jezdil na návštěvy krajů, kde ji představoval jako novou tvář strany.

epa TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama