Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.3. 2018 19:31
vražda novináře

Slovenský premiér Fico nabídl demisi. Má několik podmínek

Zdroj: TV Nova

Slovenský premiér Robert Fico nabídl svou demisi v rámci řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka. Fico to dnes řekl novinářům. Demise premiéra podle ústavy znamená pád celé vlády.

Fico svou demisi podmínil tím, že prezident Andrej Kiska, který v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra, bude respektovat stávající koaliční většinu. Nového premiéra by podle Fica měla navrhnout jeho strana Směr-sociální demokracie, která volby v roce 2016 vyhrála.

 

Fico uvedl, že pokud hlava státu bude se zmiňovanými podmínkami souhlasit, je připraven podat demisi již ve čtvrtek a představit kandidáta na nového premiéra.

 

"Považuji za důležité, aby současná vládní koalice nadále naplňovala mandát od voličů. Je naší povinností naplňovat vůli lidí i nadále a nepředávat stát bez jakéhokoliv důvodu opozičním amatérům a křiklounům," řekl Fico.

 

Zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb před více než týdnem navrhoval prezident Kiska. Premiér Fico za to hlavu státu obvinil například z mocenských her.

 

 

Pro odchod premiéra Roberta Fica je 62 procent Slováků. Pouze zhruba 30 procent slovenských voličů si myslí, že by měl zůstat. Vyplývá to z průzkumu společnosti Focus, který si nechal udělat slovenský list Denník N a zveřejnil ho krátce před dnešním Ficovým oznámením, že nabízí svou demisi v zájmu řešení politické krize na Slovensku. Přibližně jen 13 procent dotázaných je pro zachování Ficovy vlády v jeho současné podobě.

 

Vražda novináře Jána Kuciaka, který psal o propojení italské mafie a vládnoucí strany Smer, vyvolala velké protesty.

ČTK
Reklama