Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2017 09:57
Nemají důkazy

Smolenská tragédie: Před havárií došlo k výbuchu, tvrdí komise!

Smolenská tragédie
Zdroj: Profimedia
Při smolenské tragédii zemřelo 96 lidí včetně polského prezidenta Kaczyńského

Polská komise, která vyšetřuje letecké neštěstí u Smolenska, tvrdí, že levé křídlo neslo stopy výbuchu. Proto mělo být křídlo poničeno už před nárazem do stromu. Žádné důkazy ale komisaři nepřinesli.

Novou komisi pro vyšetřování smolenské tragédie, při níž v dubnu 2010 zemřel polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, jmenovala vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost. Komise na svých stránkách zveřejnila několik závěrů, žádné ale podle oponentů nepodpořila důkazy.

 

Levé křídlo podle komise neslo stopy výbuchu. Proto bylo poškozeno už předtím, než narazilo do kmenu břízy několik set metrů od ranveje. Právě kontakt se stromem byl přitom původně označen za příčinu neštěstí. Informuje o tom polská stanice TVN 24.

 

Proti novým tvrzení se ohradila opozice i členové bývalé vyšetřovací komise. Podle nich se závěry shodují s názorem bratra zemřelého prezidenta a předsedy vládní strany Jaroslawa Kaczyńského, který druhou komisi inicioval.

 

 

S tím, že bylo křídlo poničeno ještě před kontaktem s břízou, přitom přišla už minulá komise. Nemělo k tomu však dojít výbuchem, ale střetem s větvemi a jinými stromy. Piloti podle vyšetřovatelů nerespektovali pokyny dispečerů a rozhodli se přistát, přestože k tomu neměli povolení. Zároveň panovalo špatné počasí.

 

Při tragédii ve Smolensku zemřel 10. dubna 2010 polský prezident Lech Kaczyński a většina nejvyšších armádních představitelů. Dohromady má letecká katastrofa 96 obětí. Dodnes neštěstí rozděluje Polsko - někteří obyvatelé viní Rusko z útoku, další se smířili se závěry

 

Připomeňte si leteckou havárii v reportáži TV Nova:

epa TN.cz