Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 8. 2017
Princezna Diana

Smrt Diany: Bývalý premiér řekl, jak reagovala královna Alžběta

Diana a Alžběta II.
Zdroj: Profimedia
Princezna Diana a královna Alžběta II.

S blížícím se výročím 20 let od úmrtí oblíbené britské princezny Diany se kupí svědectví těch, kterých se smrt princezny přímo dotkla. Jedním z nich je také bývalý britský premiér Tony Blair. Ten prozradil, co mu jako první po smrti Diany řekla královna Alžběta.

Británie si ve velkém stylu připomíná výročí 20 let od úmrtí princezny Diany, která zemřela 31. srpna 1997 po autonehodě v Paříži. O smrti matky se rozpovídali třeba její synové, princové William a Harry. Své svědectví teď pro televizi BBC přidal také tehdejší premiér Tony Blair.

Reklama

 

Blair, nejmladší premiér od roku 1812, byl ve funkci teprve od května. Měsíc po smrti princezny Diany si za své vystupování během tragických dní vysloužil vůbec největší popularitu. Podle průzkumů veřejného mínění jej podporovalo 93 % Britů.

 

"Nejvíce se obávala, jak to ponesou chlapci (William a Harry, pozn. red.). A samozřejmě byla kvůli smrti Diany smutná," vzpomíná bývalý premiér na první setkání s královnou po smrti princezny Diany. "A také měla velkou obavu o monarchii samotnou, protože královně vždy záleželo na veřejném mínění a na tom, jaký to na monarchii bude mít dopad," prozradil Tony Blair.

 

 

 

"Na té první schůzce jsme se dohodli, že budeme v úzkém kontaktu. Lidé z mojí kanceláře během následujícího týdne spolupracovali velmi těsně s královským dvorem na tom, jak to celé zvládneme," dodal podle listu Daily Mirror bývalý premiér.

 

Britská monarchie byla následující týden doslova pod drobnohledem. Princ Charles přiletěl okamžitě do Paříže v doprovodu sester Diany a její tělo převezli zpátky do vlasti. Pohřeb v sobotu 6. září 1997 byl jednou z nejsledovanějších událostí v historii televize. Jen ve Velké Británii jej sledovalo 32 milionů diváků, po celém světě pak dvě miliardy!

 

O nehodě promluvil také bývalý řidič princezny Diany, více v reportáži:


 

vbo TN.cz
Reklama