Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 4. 2017
podivné okolnosti

Smrt matky s dcerou v sauně: Tyto chyby je stály život! ANALÝZA

Horor v sauně: Ženy zlomily kliku a zemřely uvnitř - 6
Zdroj: PČR

Dvě ženy zemřely v podomácku vyrobené sauně. Případ, o kterém píší média po celém světě, vyvolává řadu otázek. Kde všude se stala chyba?

Dveře na kliku

Sauna nikdy nesmí mít dveře na kliku. To potvrdil i specialista na výrobu saun Michal Dyntar, který promluvil o tragédii v Robousech. Majitelka podle něj udělala několik zásadních chyb: "Dveře musí být buď na samouzavírací panty nebo opatřené magnetem. U venkovních saun se používá případně petlice," řekl odborník.

 

Dveře měly také uzamykatelný zámek, což je u sauny naprosto nevhodné. Když se ulomila klika, z místnosti se stala smrtící past. Více čtěte ZDE.


Žádné okno

Místnost měla mít i otevíratelná okna. "Minimálně jedno by se mělo dát otevřít," dodává expert Michal Dyntar.

 

16

GALERIE: Horor v sauně v Robousích

Zdroj: PČR

Horor v sauně: Ženy zlomily kliku a zemřely uvnitř - 6

Hodnocení:

 

Neproběhla kontrola

Pokud doma máte saunu, měl by se na ni podávat odborník. "Doporučujeme majitelům domácích saun, aby si své zařízení pravidelně nechali prohlédnout odbornou firmou a při výstavbě domácích saun se obraceli na odborníky," řekl Pavel Hofrichter z České asociace saunérů.

 

"Je celá řada dobrých dodavatelů saun pro exteriéry, tedy i zahrady s patřičným dodržováním zásad pro výstavbu a provoz saun. Zkrátka bezpečí návštěvníků sauny by mělo být prioritou," dodal. Více čtěte ZDE.

 

 

Ženy zpanikařily

Ve velkém vedru se snažily dovolat pomoci a také se pokusily rozbít okénko ve dveřích. Právě boj o záchranu jim mohl velmi uškodit. "Pohyb zvyšuje energetické potřeby organismu a také teplotu. Určitě se tím snížila šance na přežití," uvedla anestezioložka Katarína Kolarovová. Více čtěte ZDE.

 

Podle odborníků je nejvyšší teplota v sauně nahoře. V jednom metru od země už bývá kolem 60 až 70 stupňů Celsia, dole u podlahy naopak jen 25 stupňů. I kdyby ženy zůstaly bez pohybu u země, zřejmě by jim došel kyslík. "Čerstvý vzduch se do sauny dostává, například když lidé vchází dovnitř. To se v tomhle případě ale nestalo," vysvětlila Kolarovová.

 

Rozhovor s anestezioložkou o úmrtí žen v sauně

 

Majitelka přišla pozdě

Maximální doba pro pobyt v sauně je 15 minut. Pokud je člověk trénovaný, může zůstat 20 minut. Majitelka, která by tyto základní informace znát měla, přišla ženy zkontrolovat až po hodině. Z jakého důvodu se o situaci nezačala zajímat dříve, není jasné.


Příčina smrti

Co bylo příčinou smrti zatím není jasné. Příčinu úmrtí zodpoví provedená pitva a znalecké posudky. Odborníci tvrdí, že zřejmě ženám došel kyslík, další možnou příčinou je selhání organismu. Podle Deníku.cz mohl tragédii zavinit i únik plynu z kouřovodu.

 
Reportáž o úmrtí žen: Lékaři popsali, co ženy prožily před smrtí:

has TN.cz