Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 12. 2016
masakr v Berlíně

Smrt polského řidiče vyvolala vlnu solidarity, probíhá sbírka

Zdroj: TV Nova

Smrt polského řidiče kamionu Lukáše Urbana při útoku na vánoční trhy v Berlíně vyvolala obrovskou vlnu solidarity po celém světě. Za šest dní se podařilo pro jeho rodinu vybrat v přepočtu přes 5 miliónů korun a přes třicet tisíc lidí podepsalo petici, aby dostal nejvyšší německé vyznamenání za hrdinství.

O Lukáši Urbanovi se hned po útoku začalo mluvit jako o hrdinovi. Jeho příběh vyvolal velkou vlnu solidarity. Řidič kamionu z Anglie David Duncan založil na pomoc rodině svého tragicky zesnulého kolegy sbírku.

 

"Přestože jsem Lukáše neznal, jeho předčasný odchod mě šokoval a zděsil. Neumím si představit, jak se jeho rodina musí v tomto příšerném čase cítit. Jako spřátelený kamioňák jsem se rozhodl oslovit kamioňáckou komunitu a všechny ostatní, abych alespoň trochu pomohl," vysvětlil Duncan.

 

 

Na výzvu Davida Duncana okamžitě zareagovaly tisíce lidí. Za šest dní se podařilo vybrat přes 5 milionů korun. Více než 30 tisíc lidí navíc podepsalo online petici, která navrhuje, aby Lukáš Urban dostal nejvyšší německé vyznamenání za hrdinství.
 

tn.cz / TV Nova