Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.8. 2017 16:39
Marián Varga

Smutná zpráva: Zemřel frontman československé rockové skupiny!

Marián Varga

Ve věku 70 let zemřel ve středu slovenský hudebník Marián Varga. Podle webu Denník N měl delší dobu zdravotní problémy. Narozeniny oslavil v lednu, na podiu se objevil naposledy v dubnu. Varga vedl legendární československou rockovou skupinu Collegium Musicum.

Skupina Collegium Musicum vznikla v roce 1969 a proslavila se interpretacemi známých děl vážné hudby, například Concerto in D od Josepha Haydna nebo adaptací proslulé Šeherezády od Rimského-Korsakova.

 

Klavírista a skladatel Marián Varga Collegium koncem 90. let rozpustil a začal se věnovat sólové dráze a také experimentálním mezižánrovým spolupracím s Moyzesovým kvartetem, Jozefem Luptákem, Andrejem Šebanem či Pavlem Fajtem. V Čechách patřily Vargovy koncerty k velmi úspěšným akcím, pravidelně vyprodával pražskou Lucernu.

 

 

Naposledy se Varga na podiu objevil letos v dubnu. Bylo to na koncertu, který pro něj připravil jeho přítel Ladislav Snopko, a Varga na něm zahrál jednu skladbu.

 

 

Podle serveru SME Vargu trápily zdravotní problémy celý život, od dětství měl problémy se žaludkem, byl kuřák a v určitou dobu se potýkal i se závislostí na alkoholu. Rodáka ze Skalice přivedl k hudbě strýc. Varga nastoupil na konzervatoř, ale nedokončil ji.

ČTK/ lud TN.cz