Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 8. 2017
video připomeňte si

Smutné výročí: Před 15 lety velká voda zabíjela Čechy! Přišla rychle

Zdroj: TV Nova

Právě na pondělí připadá smutné výročí, kdy Česko zasáhla jedna z největších přírodních katastrof. 7. srpna 2002 přišly ničivé povodně a změnily životy mnoha lidí. Osmi lidem dokonce tehdy velká voda život vzala.

Už v úterý 6. srpna 2002 prognózy meteorologů nevěstily nic dobrého. V noci na středu spadlo tolik vody jako za celý měsíc a řeky se začaly plnit. Martin Sviták byl tehdy řídící důstojník hasičů. První žádost o pomoc před velkou vodou zaznamenal před půl čtvrtou ráno.

 

"Že se naskytne problém, bylo vidět už od večera toho 6. 8., ale jsem přesvědčený, že i když přišla první žádost v půl čtvrté, tak přesně v té době nedokázal nikdo rozklíčovat, kam až to půjde," popsal tehdejší situaci.

 

Na tak rychlou povodeň nebyl tehdy připravený nikdo. "Ještě tu noc jsme svolali povodňovou komisi, krizový štáb a začala evakuace obcí pod Římovskou přehradou," dodal tehdejší hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

 

 

Krátce po jedenácté dopoledne platil už třetí (tedy nejvyšší) povodňový stupeň na dvanácti místech osmi řek. Za 24 hodin spadlo hlavně na Šumavě a v Novohradských horách až 130 milimetrů srážek. A pršet nepřestalo.

 

Hasiči během jediného dne museli evakuovat hlavně na Českokrumlovsku a Českobudějovicku bezmála tisícovku lidí. Všichni věděli,že tím jejich práce rozhodně neskočila.

Jiří Bydžovský/ lud TN.cz