Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 11. 2017
Nebezpečná trať

Smutný pohled! Vlak v Norsku srazil stádo sobů, 17 jich zemřelo

Sobi sražení vlakem v Norsku
Zdroj: ČTK
V sobotu zemřelo při podobné nehodě nejméně 65 sobů

Vlak v Norsku srazil celé stádo sobů! Při podobných nehodách jen za posledních několik dnů zemřela více než stovka zvířat. Takové srážky nejsou v severských zemích ničím neobvyklým.

Nehoda se stala ve středu dopoledne na železniční trati mezi městy Trondheim a Bodo. Vlak vrazil do stáda sobů, sedmnáct z nich zemřelo. Ke srážce došlo jen 20 kilometrů od místa, kde v sobotu vlak zabil asi 65 zvířat. Píše o tom portál ABC News.

 

Za středeční tragédii mohla zřejmě špatná komunikace se strojvedoucími. Na rizikovém 32kilometrovém úseku dráhy snížily maximální povolenou rychlost. Předtím musely vlaky zpomalit jen asi na dvou kilometrech trati.

 

Podobné nehody jsou především za polárním kruhem poměrně běžné. Za poslední čtyři dny zabily vlaky více než stovku sobů. K zatím nejtragičtější srážce došlo v sobotu, kdy vedle železniční tratě zůstalo ležet 65 zvířat.

 

 

"Byla to krvavá lázeň. Byl jsem pastevcem celý život, odmalička, ale zatím jsem nic takového neviděl. Bolelo to i mě, protože znám každé své zvíře. Ta scéna se navždy vypálila do mého vědomí. Je to katastrofa," uvedl Torstein Appfjell.

 

Od roku 2013 zemřelo na 729 kilometrech nebezpečné trati přes 3300 sobů, losů a ovcí. Dráhy plánují kolem nejrizikovějšího úseku postavit plot.

epa TN.cz