Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.3. 2017 20:31
Kolaps dopravy

Sněhová bouře ochromila USA: Zabila 2 lidi, zastavila tisíce letů!

Zdroj: TV Nova

Nejméně 2 mrtví, více než 200 tisíc domácností bez elektřiny a tisíce zrušených letů. To všechno má na svědomí bouře Stella, která se přehnala přes severovýchod Spojených států amerických. Pak přišlo prudké ochlazení, které způsobilo masivní námrazy a ledovku. Kolabuje proto i pozemní doprava.

Zmlklé železniční přejezdy a prázdná letiště. Bouře Stella paralyzovala severovýchod Spojených států. V Bostonu jsou zavřené školy a řada zaměstnavatelů vyhlásila práci z domova. Turisté se naopak domů vrátit nemohou.

 

Tisíce letů totiž bylo zrušeno. "Byli jsme na líbánkách, ale teď jsme uvízli na letišti v New Yorku. Doufáme, že dostaneme hotelový pokoj, ale v tuhle chvíli jsou všechny obsazené," povzdechla si čekající turistka.

 

Sníh komplikuje i pozemní dopravu. Na dálnici u Bostonu poslal do smyku kamion, který vytížený tah zablokoval. Na některých místech sněží tak hustě, že pluhaři mají pocit naprostého zmaru. "Právě jsem to protáhnul a hned to zase zapadalo. Ujedu pár metrů a za mnou jsou zase závěje," stěžoval si pluhař John.

 

Tam, kde už sněžení opadlo, přichází ochlazení a s ním ledovka. Ta táhne k zemi elektrické dráty i vzrostlé stromy. "Slyšel jsem hrozný hluk. Podíval jsem se ven a viděl strom, jak se řítí k zemi. Bylo to jako ve zpomaleném záběru," popsal obyvatel New Castlu Bob Simpson.

 

 

Silný vítr vzdouvá také oceán, který se vylévá do pobřežních oblastí. Voda zaplavila několik čtvrtí i dva zábavní parky. Radost z nebývalé sněhové nadílky však mají lyžaři a provozovatelé vleků. Doufají, že se jim sezona prodlouží o tři týdny.

 

Radují se také milovníci adrenalinu, kteří oblékli ty nejteplejší neopreny a vyrazili do zpěněných vln Atlantiku. "Šest týdnů jsem cestoval po celých Státech a když jsem se teď vrátil do New Yorku, tak na mě čekaly nejlepší vlny za celou zimu," pochvaloval si surfař George.

epa TN.cz