Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 12. 2017
revoluční změny

Trump slaví velké vítězství. Senát schválil jeho daňovou reformu

Donald Trump
Zdroj: Profimedia

Senát amerického Kongresu schválil ve středu s úpravami konečnou verzi daňové reformy. Pozměněnou verzi proto ještě musí opět schválit Sněmovna reprezentantů, která o ní má hlasovat ještě dnes. Podle agentury AP jde o nejrozsáhlejší daňovou reformu ve Spojených státech za více než 30 let.

Sněmovna reprezentantů úpravu daňového systému odsouhlasila v úterý 227 hlasy proti 203. Senát ale musel reformu mírně pozměnit, aby neporušovala senátní pravidla o rozpočtu.

 

Ve prospěch pozměněné verze reformy hlasovalo všech 51 zúčastněných republikánských senátorů, proti naopak bylo všech 48 zúčastněných demokratických senátorů. V Senátu chyběl republikánský senátor John McCain, bývalý prezidentský kandidát, který bojuje s rakovinou mozku. Kvůli hlasování odložil cestou na Blízký východ i viceprezident Mike Pence. V případě, že by hlasování skončilo patem, by totiž Pence měl rozhodující hlas.

 

"Dnes lidem této země vracíme zpět jejich peníze," prohlásil republikánský předseda sněmovny Paul Ryan. Proti byli při hlasování všichni přítomní demokraté a 11 republikánů. Osm kongresmanů nehlasovalo.

 

Trump již na twitteru pogratuloval republikánům ve Sněmovně reprezentantů za to, že daňovou reformu, která je jedním z pilířů jeho vládního programu, odsouhlasili. Označil je za skvělé kongresmany, kteří hlasovali pro snížení daní Američanů.

 

Návrh mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent, jednotlivci si pak budou moci snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu. Reforma bývá označována za největší změnu amerického daňového systému od vlády prezidenta Reagana před 30 lety.

 

 

Kritici naopak poukazují na to, že změny pomohou především korporacím a bohatým. Trump nesouhlasné názory odmítá a tvrdí, že z daňových úprav budou těžit všichni, především pak velmi uleví střední třídě.

klma tn.cz / ČTK
Reklama