Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.3. 2017 20:52
Daňové podvody

Babiš je v úzkých: Má vysvětlit daňové úniky, nebo skončit!

Zdroj: TV Nova

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se z pracovních důvodů omluvil ze středečního jednání Sněmovny, která probírala bod pojmenovaný Daňové podvody ministra financí. Do programu jej v úterý prosadil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš je podle Kalouska podezřelý ze čtyř daňových úniků. Jestli je nevysvětlí, měl by ho premiér odvolat.

Kalousek tvrdí, že Babiš se vlastně přiznal k daňovým podvodům, když zveřejnil dokumenty o svých příjmech. Z údajů v nich podle předsedy TOP 09 vyplývá, že díky transakcím mezi Babišem a Agrofertem mohly obě strany odvádět méně peněz na daních.

 

"Já žádné daňové podvody nedělám," prohlásil později Babiš. Kalouska a další poslance vyzval, aby ukázali svá daňová přiznání a majetek. Kalouska navíc Babiš nařkl, že si nakradl peníze.

 

 

Kalousek se ale rozhodit nenechal. Na středečním jednání Sněmovny se do ministra financí pustil kvůli tomu, že v tak závažné věci, jako je podezření z daňových podvodů, dal přednost slavnostnímu otevření dálnice D3. "Vyjadřuje opovržení Poslaneckou sněmovnou a parlamentní demokracií," prohlásil Kalousek.

 

Sám Andrej Babiš se hájil tím, že otevření dálnice měl naplánované předem. I když se hnutí ANO snažilo jednání co nejvíce odložit tak, aby se po svém programu mohl dostavit i sám ministr financí, Andrej Babiš se na setkání ve 14:00 nedostavil - údajně kvůli tomu, že mu Sněmovna nevyšla vstříc a nepočkala na něj až do 17:00 a také proto, že mu předseda TOP 09 řekl, že nemá jezdit.

 

Babiš nepřišel "doslova srabácky", pustila se do něj Markéta Adamová Pekarová (TOP 09). Poslanci hnutí ANO jí ale připomínali, že už dopoledne žádali o odklad debaty do podvečera, aby ministr financí mohl dorazit.
 

Svou nepřítomností na jednání dal Babiš prostor pro velké množství kritiky. Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí podezření nejméně ze čtyř daňových úniků, řekl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Souvisí to podle něj s nákupem korunových dluhopisů a s prodejem skoro bezcenných akcí.

 

 

"Připouštím, že takových týpků bude v ČR více, ale nikdo z těch lidí se nestal ministrem financí, který si vytkl do štítu boj proti daňovým únikům," pokračoval. Babiš se tak podle Kalouska směje lidem do očí. Sněmovna by měla podle Kalouskova návrhu v usnesení Babiše požádat o to, aby záležitosti do konce dubna věrohodně vysvětlil, nebo aby vyvodil osobní a politickou odpovědnost.

 

Z údajů z dokumentů, které si Babiš nechal zpracovat kvůli spekulacím o výši jeho příjmů auditory, podle Kalouska vyplývá, že ministr financí získal z prodeje akcií 748 milionů korun. Předseda TOP 09 se zaměřil zejména na firmu Profrost. Firma měla podle Kalouska základní kapitál menší než dva miliony korun a její úvěrové závazky byly totožné s jejími aktivy. Babiš prodal pětinový podíl skupině Agrofert, kterou tehdy vlastnil, za 527,5 milionu korun, pokračoval Kalousek.

 

Ačkoli Babiš na jednání nedorazil, prostřednictvím místopředsedy Jaroslava Faltýnka vzkázal, že veškeré transakce mezi ním a Agrofertem jsou dohledatelné ve výroční zprávě na internetu. "Jako jediný politik v České republice jsem zveřejnil daňová přiznání za posledních 20 let. Já skutečně nemám co skrývat. Pořád čekám, až se ke mně někdo z kolegů předsedů parlamentních stran přidá," vzkázal Babiš.

 

"Je to další presudokauza, která má odstranit pana Babiše z české politiky," je přesvědčený Faltýnek. Jestli by se prý mělo něco řešit a vyšetřovat, pak polistopadové fungování "jednoho z nejhorších ministrů financí České republiky", trefoval se Faltýnek na adresu předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska.

 

Firmy, které ministr financí v minulosti prodal tehdy své skupině Agrofert, prý převedl za cenu určenou soudním znalcem. Babiš také tvrdí, že šestiprocentní úrok nebyl v roce 2012 u desetiletých korporátních dluhopisů neuvěřitelně vysoký a netržní, jak tvrdí Kalousek. "Tržní výše úroku byla navíc ověřena znalcem," uvedl ministr financí.

 

 

ČTK/ lud TN.cz