Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.2. 2016 20:51
plány čssd

Sobotka: ČR se blíží k západu pomalu, nutný je růst mezd

Zdroj: TV Nova

Pomalé sbližování platů a životní úrovně Česka a západních států je podle premiéra a předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky (ČSSD) zklamáním. Jeho strana se letos ve vládě chce soustředit na prosazení zvýšení minimální mzdy aspoň na 11.000 korun od ledna příštího roku i na růst platů ve veřejném sektoru. Sobotka to řekl dnes v Praze po jednání širšího vedení ČSSD, které hodnotilo dva roky ve vládě a jednalo o prioritách pro další období.

"Jsme země, která se snažila a snaží dohánět ten velký rozdíl mezi východem a západem Evropy, který tu vznikl za komunistického režimu. Očekávali jsme, že to sbližování půjde rychleji. Pro mě osobně i pro sociální demokracii je to zklamání, že i po 25 letech od listopadu 1989 jsou tu tak velké životní rozdíly mezi Německem a Rakouskem a Českou republikou," uvedl Sobotka.

 

Pokud ekonomika i platy ve veřejném sektoru a mzdy v soukromé sféře neporostou, životní úroveň Západu podle Sobotky Česká republika nikdy nedožene. Na růst výdělků chce ČSSD tlačit růstem minimální mzdy. Podle sociálních demokratů by se od ledna měla zvednout přinejmenším na 11.000 korun. Dohodu v koalici by Sobotka chtěl mít do pololetí, nutné je jednat i s odbory a zaměstnavateli.

 

Zaměstnavatelé skokový růst minimální mzdy odmítají. Podle nich se ze zvyšování nejnižšího výdělku stalo politikum a populistické předvolební téma. Žádají stanovení jasných pravidel pro přidávání. Chtějí, aby se v něm odrazil růst a vývoj ekonomiky. Odboráři naopak žádají zvýšení minimální mzdy aspoň na 11.500 korun.

 

 

Pracovníkům veřejného sektoru se zvýšil plat loni v listopadu, a to o tři procenta. Učitelé si přilepšili průměrně o 3,3 procenta. Lékaři a sestry dostali přidáno od ledna pět procent. Platy se zvedly i rok předtím. "Pokládám za důležité, abychom pokračovali ve výraznějším zvyšování platů - zejména ve zdravotnictví, kde čelíme neférové konkurenci z bohatších zemí," uvedl Sobotka. O finančním rámci bude nejdřív jednat koalice, pak začne vyjednávání s odboráři.

 

Česku začínají chybět lékaři a sestry. Mnozí zdravotníci odcházejí do ciziny za lepším výdělkem.
 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO JE JOB! Andrea Verešová vydělává balík! Za hodinu má to, co nevydělá většina lidí za měsíc

Kdo z českých kapel a zpěváků nejvíc vydělává? Jsou to ´ti vaši´?

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.2. | 13:59 tonny44
21
Růst mezd sliboval v 89 vožralej zrzek, po něm i další jelita z vedení státu, ...
20.2. | 17:32 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-10
r126pkp: Dělá mně nesmírnou radost, že tady primitivní tupá pič@, jako ty už ...
23.2. | 22:39 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Stačí zakázat ČNB drahou a nesmyslnou devalvaci koruny Ta už měla mít kurz pod 20Kč za euro a místo toho nás ti zločinci okrádají drahým držením kurzu 27Kč za euro! Platy stoupají jen vyžírkům jako politici, nebo vyděračům jako jsou zdravotníci či učitelé!
21.2. | 10:52 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
21.2. | 10:33 lucielucina: Po volbách jste tady uchcávali blahem, že ozubenec vyhrál voby, po zjištění, že bude muset do koalice s Burešem a černoprdelníkama se vám protáhly ksichty a najednou už není ani Ozubenec dobrej?
21.2. | 10:33 lucielucina
6
Náhlasit nevhodný komentář
Čtěte zajímavé články na www.euportal.parlamentnilisty.cz Sobotka vidí budoucího voliče ČSSD jen ze samých imigrantských vítačů, imigrantů a cikánů. Takže Sobotka svými činy úmyslně svou stranu hodlá pohřbít. Normální člověk tuhle stranu přeci nezvolí.
21.2. | 10:15 Šárka Loučková
2
Náhlasit nevhodný komentář
bojí se toho, jak to pos...s mil.za dvě trýzněné slečny,či platby a sociální integrace "válečným uprchlíkům"z jiného kontinentu?Zvedneme jim to o pár procent,nedáme ani korunu a vrátí se nám to na odvodech a můžeme si zvednout taky. On je rozdíl přidat 1% z 11tis a nebo ze 110tis,že pane ...
21.2. | 10:15 Šárka Loučková
1
Náhlasit nevhodný komentář
bojí se toho, jak to pos...s mil.za dvě trýzněné slečny,či platby a sociální integrace "válečným uprchlíkům"z jiného kontinentu?Zvedneme jim to o pár procent,nedáme ani korunu a vrátí se nám to na odvodech a můžeme si zvednout taky. On je rozdíl přidat 1% z 11tis a nebo ze 110tis,že pane ...
20.2. | 23:38 ladmato
11
Náhlasit nevhodný komentář
Česko je německá gubernie a je pro Němcko považováno jako levná otrocká pracovní síla. Proto i Merkel považuje Sobotku za svého poslušného sluhu a Sobotka poslušně a věrně slouží.
20.2. | 23:11 dannero
2
Náhlasit nevhodný komentář
zaměstnavatelé s tím nesouhlasí proto, že Česko funguje jako levná pracovní síla s podprůměrnou kvalitou. Proto si myslím, že tohle by donutilo firmy fungovat efektivněji a kvalitněji.V mnoha firmách by stačilo stejnou práci udělat za polovinu času pokud by fungovalo řízení firmy a motivace lidí.
20.2. | 22:09 ladmato
14
Náhlasit nevhodný komentář
K čemu je zvyšování min. mzdy? Většina pracujících čechů vydělá víc než min. mzdu. Toto jen zvedne soc. a zdr. daň, aby bylo více peněz na Sobotkovu imigrační vlastizrádnou politiku. Je třeba nutit zaměstnavatele, aby českou pracovní sílu nepovažovali za otroky.
20.2. | 21:46 Vojta Také
8
Náhlasit nevhodný komentář
Stačilo by snížit ceny živobytí, včetně energií a nemusela by se minimální mzda zvyšovat.
20.2. | 21:31 allanaldik
9
Náhlasit nevhodný komentář
Lidi to vedi dlouho ze se k zapadu priblizujem velmi pomalu a politik to zjistil teúrve TED? Uzasne mysleni. A co zjisti za par let? ze se priblizujem jeste pomaleji? ze snek je rychlejsi nez Sralbotka? To snad vi uz kazdy.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme