Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.5. 2017 18:15
Premiér promluvil

Sobotka: "Další scénáře odmítám, ať prezident odvolá Babiše"

Zdroj: TV Nova

Cesty vlakem zdarma nebo vyšší penze - to jsou některé z požadavků, které chce prosadit Rada seniorů, která se dnes sešla v Praze na svém 3. sjezdu. Dorazil také premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš, kteří teď řeší vládní krizi.

Rada seniorů na svém dnešním sjezdu představila více než desítku úkolů - jak pro vládu a parlament, tak pro sebe.

 

Klíčové jsou pro ně čtyři - penzijní reforma, která zajistí důstojný život, zákon o sociálním bydlení, chtějí také seniorské slevy například na jízdu vlakem nebo pro vstupy do zoologických a botanických zahrad. Poslední požadavek je větší možnost podílet se na veřejném dění.

 

Na sjezdu vystoupil také premiér Bohuslav Sobotka. Ten prohlásil, že společnost má vůči seniorům dluh. Vyjádřil se také k probíhající vládní krizi. ČSSD podle něj odmítá návrh prezidenta, aby z vlády odešel Babiš i Sobotka.

 

"Platí, že u pana prezidenta leží můj návrh na odvolání ministra financí a vicepremiéra Babiše z vlády. Na tom návrhu trvám. Jakékoliv další scénáře nejsou pro mě ani pro ČSSD přijatelné," řekl na sjezdu Sobotka.

 

 

Příští týden by se kvůli krizi měla sejít koaliční rada, bezpečnostní rada státu a také vláda. Možné je, že v jediný den. Sobotka v rámci sjezdu seniorů také souhlasil s tím, že by důchodci měli mít slevy - jako je to běžné ve vyspělých zemích.

 

Kromě premiéra Sobotky sem přijel také ministr financí Andrej Babiš nebo ministr kultury Daniel Herman. Prezident Zeman poslal dopis.

vbo, Eliška Zvolánková TN.cz