Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.7. 2016 21:44
summit k evropě

VIDEO: Sobotku potrápila otázka v angličtině, překládal mu Fico

Zdroj: TV Nova

Český premiér Bohuslav Sobotka jednal se svými protějšky z Polska, Maďarska a Slovenska v rámci summitu Visegrádské čtyřky ve Varšavě. Tématem jednání byla hlavně Evropská unie a brexit. Sobotku potrápila novinářka, která mu položila otázku v angličtině.

Novinářka se Sobotky ptala, co říká na výrok prezidentského kandidáta Donalda Trumpa zpochybňující roli USA v NATO. Otázka v angličtině ale zaskočila nejen Sobotku, ale především překladatele. "Bohužel, neznáme angličtinu," přiznal se jeden z českých překladatelů, který měl simultánní překlad na starosti.

 

Premiér na chvíli zaváhal a radil se se svým slovenským kolegou. Vypadalo to, že otázce nerozumí a Robert Fico mu dotaz překládá. To ale Úřad vlády popřel.

 

Podle něj novinářka nerespektovala pravidla, když pokládala otázku, která vůbec s tématem summitu nesouvisela, nikoliv ve svém mateřském jazyce, jak bylo dohodnuto, a navíc na všechny přítomné premiéry. Podle mluvčího Úřadu vlády Martina Ayrera se Fico a Sobotka jen domlouvali, kdo otázku zodpoví.

 

Hlavním tématem jednání ale byl brexit a budoucnost Evropské unie. Evropská komise podle polské premiérky Szydlové nevyvozuje důsledky z nedávného rozhodnutí Britů, kteří se v referendu vyslovili pro odchod z evropské osmadvacítky, a často nenaslouchá hlasu národních parlamentů. Podle předsedy maďarské vlády Viktora Orbána především v oblasti migrace unie rozhoduje v rozporu s očekáváním svým členů. Podle V4 je třeba zastavit migrační tlak na unii a posílit ochranu schengenských hranic.

 

"Je na čase, aby unie byla pragmatičtější, zaměřená na zásadní témata a reformy. Zároveň musí konat s odpovídající rozvahou a řešit problémy občanů s respektem k principům subsidiarity a proporcionality, stejně jako k roli národních parlamentů. Zejména jejich názory vyjádřené použitím žluté či oranžové karty by měly být institucemi Evropské unie brány plně v potaz," uvedli premiéři ve společném prohlášení. Unie by měla méně regulovat a přestat plýtvat energií na návrhy, na kterých se členské státy neshodnou a které je rozdělují.

 

VIDEO: Sobotku potrápila otázka v angličtině:

Zdroj: TV Nova

 

"Důležitou roli musí hrát Evropská rada, která bude udávat tón diskusi o budoucnosti EU," řekl k reformě unie český premiér Bohuslav Sobotka.

 

Podle Orbána EU ztratila úlohu globálního hráče a na nadcházejícím summitu v Bratislavě by se zástupci členských států měli dohodnout, co je potřeba udělat, aby unie globální úlohu znovu získala.

 

 

Szydlová zopakovala dřívější stanovisko V4, že při reformě EU musí být zachovány její čtyři základní svobody (svoboda pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu). Unie by podle Sobotky měla mimo jiné zlepšit spolupráci v oblasti bezpečnosti, při ochraně vnějších hranic a v boji proti terorismu. Jako další prioritu český premiér uvedl důraz na prosperitu a volný trh.

 

Podle slovenského ministerského předsedy Roberta Fica chce visegrádská čtyřka na unijním summitu, který bude hostit slovenská metropole, zastávat společné stanovisko. Nad jeho sladěním se zástupci V4 podle Fica sejdou ještě na přelomu srpna a září. Hlavním tématem bratislavského summitu bude odchod Británie z EU, který by se měl podle V4 uskutečnit "spořádaně".

 

 

Premiéři V4 dnes jednali poprvé od 1. července, kdy předsednictví ve skupině převzala Varšava. Kromě tématu odchodu Británie z EU a reformy unie hovořili také o aktuální situaci v Turecku, kde po potlačení pokusu o vojenský převrat následují rozsáhlé personální čistky. V prohlášení uvedli, že podporují demokraticky zvolenou vládu a doufají, že Turecko zajistí "stabilní ústavní pořádek založený na mezinárodním právu".

vbo tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.7. | 15:32 Rostislav Kocourek
19
Sobotka ještě není za katrem ?????
21.7. | 14:00 pichav
-7
RESIT ???!!!! ALE NE !!!!! JEDE TAM SVITIT !!!!! PROTOZE TY UPIRI ZAROVKY !!!! ...
22.7. | 09:37 ladmato
6
Každopádně platí, že v problému muslimských imigrantů, za chyby politiků, za nečinnost EU při řešení migrační krize, za vítání a dovoz muslimů do Evropy a nadržování muslimům, to nebude problém nás starších, ale bude to vážný a existenční problém našich dětí. Více na www.pravyprostor.cz
22.7. | 05:31 tonny44
2
A odpověděl zubatej kulohlavec aspoň anglicky?
22.7. | 00:54 yjy
2
Bůch už jen ví, v kom je zrovna S-abotka Zezadupopás©Já.. Bez páteře prostě sám stát nemůže..
21.7. | 22:06 Vojta Také
6
Hlavně že jsme se dozvěděli, co tam vyřešili. Zřejmě nic.
21.7. | 21:54 svarcovaerika0123
8
Sobotka dělá České republice ostudu.
21.7. | 20:18 fantozzi602
9
sobotka je vlastizradce,musi viset
21.7. | 19:47 wewed
15
Sobotka je debill
21.7. | 19:10 jkazatel
11
To se brzo probudili. A teď chcete něco zachraňovat ? Dobrovolníky jste odmítli, vojáky v záloze zrušili, tak kdo se má starat o to, jak tuto zem bránit.
21.7. | 18:16 kimy69
16
Pokud tam jede za český národ, tak snad, ale pokud tam jede, jako bruselský poskok, tak to ať se na to raději hned vyflákne...
21.7. | 17:04 svarcovaerika0123
8
Ten tam toho vyřeší. Chytrolín.