Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2017 14:22
anketa příprava žaloby

Sobotka už se připravuje na Zemana! Chystá žalobu kvůli ústavě

Sobotka_Zeman
Zdroj: Mediafax

Prezident Miloš Zeman nemá podle premiéra Bohuslava Sobotky důvod protahovat odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Když se ukáže, že prezident ústavu nerespektuje, bude premiér situaci řešit.

"Určitě budu reagovat, ale vyčkám na návrat prezidenta z Číny a uvidím, jakým způsobem se k té věci postaví," okomentoval Sobotka v rozhovoru s ČTK přípravu kompetenční žaloby.

 

"Podle mého názoru nic nebrání tomu, aby prezident neprodleně poté, co se vrátí z Číny, konal. Nejde o moji ochotu, jde o to, jakým způsobem budeme dodržovat ústavu. Ústava je základní zákon země, musí ho respektovat prezident, musí ho respektovat premiér. V okamžiku, kdy se ukáže, že prezident ústavu nerespektuje, pak musím jako předseda vlády konat," dodal Sobotka. Zopakoval, že návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše leží na Hradě už od 5. května.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby premiér Bohuslav Sobotka podal na prezidenta kompetenční žalobu?

Hlasovalo 322 lidí.

 

Z toho, jak situaci konzultoval s ústavními právníky, vyplynulo podle premiéra, že jedinou možností, jak může konat, je podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. "Domnívám se, že je zde dostatek argumentů, protože v minulosti prezidenti reagovali v řádu několika dnů na žádosti předsedů vlád," uvedl.

 

Součástí návrhu na odvolání Babiše není zmínka o tom, kdo by měl resort dočasně vést, pokud se koaliční strany nedohodnou rychle na jeho nástupci.

 

"Ústava to totiž nevyžaduje, už v minulosti došlo opakovaně k případům, kdy prezident odvolal ministra, aniž by měl k dispozici návrh na jmenování nového, nebo návrh na pověření," uvedl premiér. Zopakoval, že by chtěl, aby ANO přišlo s kandidátem, kterému by mohl důvěřovat. Nové jméno očekává od hnutí ve středu.

 

Slovům Babiše, že by případné pověření premiéra dočasným vedením resortu, znamenalo konec koaliční spolupráce, nevěří. "Ta stanoviska Andreje Babiše neberu příliš vážně z tohoto hlediska, protože hnutí ANO ač vedlo různé řeči, tak z vlády se odejít nechystá," konstatoval.

 

 

Ve výčtu důvodů, proč v pondělí zamítl nominaci náměstkyně Aleny Schillerové, zmínil i její rodinné vazby. "Není možno nevidět její silné personální vazby na hnutí ANO. Její dcera je zastupitelkou v Brně, a dokonce její tchán patří mezi významné sponzory hnutí ANO, věnoval hnutí částku 1,5 milionu korun, což není malá suma," uvedl.

 

Navíc její zeť je podle premiéra významným podnikatelem, což by nebylo ideální pro budoucí ministryni financí. Hlavním argumentem pro premiéra nicméně je, že Schillerová "byla tváří neochoty resortu" řešit problém jednokorunovýchdluhopisů.

 

V případě ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), jehož případnou nominaci také odmítl, hrálo podle premiéra roli, že jako bývalý ředitel chemičky Lovochemie, která spadala do Babišova holdingu, měl přímé vazby a kontakty s lidmi, kteří potenciálně mohou podléhat prošetřování minulých obchodů Agrofertu.

has tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.5. | 14:54 akakinder
27
Zdravím,nevíte tady náhodou někdo,kdo vlastně vede tu spropadenou ČSSD?Je to ...
17.5. | 06:34 zacotomame
1
Nemám Babiše v telefonu, ale pevně věřím tomu, že Sobotka má známé a příbuzné, ...
17.5. | 07:48 jarhonl
2
Náhlasit nevhodný komentář
Pane Sobotka,něco začíná v ČSSD páchnout. Už jste si všiml, kolik lidí z ČSSD má co dočinění s policií, kolik lidí odchází? Měl by jste se o to starat, než zůstanete s Chovancem sám.
17.5. | 06:34 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nemám Babiše v telefonu, ale pevně věřím tomu, že Sobotka má známé a příbuzné, kteří by se dali považovat za důvod jeho rezignace na premiera. Hraje pěkně nečistou hru a doufám, že se mu to vymstí.
16.5. | 22:57 Jaroslava Burianová
4
Náhlasit nevhodný komentář
Nejlepší by bylo, kdyby Sobotka už někam zmizel a byl konečně od něho pokoj. Je na něm vidět jeho nepřekonatelná touha být i nadále premiérem - touha po moci. Měl by jít konečně něco dělat, něčím se konečně živit jako normální lidé. Ještě to v životě nikdy nezkusil.
16.5. | 20:05 Ladislav Bartošek
7
Náhlasit nevhodný komentář
A co tak Bakala ty Slalbotko jen skakej už se chystá žaloba. Pak se uvidí co si zac.Ty halzle.
16.5. | 20:00 Ladislav Bartošek
7
Náhlasit nevhodný komentář
Ten ko..t Sobotka je vul a volem zůstane
16.5. | 18:27 Vavřička Jan
11
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka je ten magor, co rozvrtal celou koalici. Pokud na to bude doplácet lid, je třeba toho pacholka eliminovat všemi způsoby. Zeman říkal, že je dobrý kalašnikov.
16.5. | 17:20 Ladislav Bartošek
18
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotko táhni do pr..le a bude pokoj.
16.5. | 16:07 Joko
19
Náhlasit nevhodný komentář
Vláda se mu rozpadá ,práce vlády jde do kopru a on zase vymýšlí chujoviny. Patří ho včas vykopnout ,než se v těch blbostech ufackuje a než stáhne republiku do sra*ek jak to bylo za Nečase a Kalouska.
16.5. | 15:49 Martina Vankova
19
Náhlasit nevhodný komentář
At jde Sobotka už konečně i s Kalouskem co rozkradl sociální fond na důchody do pr..le. nebo někam hluboko pod zem a už nevylézají.
16.5. | 14:58 wp2t
26
Náhlasit nevhodný komentář
Bohouši ty se hlavně připrav že po žních (volbách) k Turkovi (do důchodu). Máš dost naspořeno? Důchody jste ty a Kalousek lidem prožrali na věčné časy a nikdy jinak.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme