Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2016 17:09
Syřani do Česka

Sobotka: Uprchlíky přijmeme. Fiala: Výhra EU, prohra ČR

Uprchlíci - Petr Fiala, Bohuslav Sobotka
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka. Mohla by tak naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. Jejich navýšení Česko nadále odmítá. Slova premiéra kritizuje šéf ODS Fiala.

Sobotka očekává, že přesuny Syřanů z Turecka budou jen dočasné. Turecko navrhuje, aby země EU převzaly jednoho Syřana za každého občana této země postižené občanskou válkou, který se nelegálně dostane do Řecka a to ho pošle zpět na turecké území.

 

"Pokud jde o ten systém jeden za jednoho, tak to je samozřejmě věc, která bude jen dočasná, protože nebude vůbec pro žádného Syřana efektivní, aby platil pašerákům jenom za to, že se podívá na Lesbos, a pak bude vrácen do Turecka," uvedl Sobotka. Systém podle něj bude platit jen na začátku a pak se vyčerpá. Věří tomu, že je to mechanismus, který může výrazně zpomalit migrační tok.

 

"Tady nejde o žádné nové kvóty, o žádné nové systémy, tady jde o to, že se využijí ty stávající závazky, které jsou. Já myslím, že dokonce je to lepší, protože z Turecka se přesídlí Syřani," poznamenal s tím, že dnes se přesidlování vztahuje například i na Eritrejce. "Prostě místo toho, abychom třeba vzali 20 nebo 30 Syřanů z Řecka, tak vezmeme 20 nebo 30 Syřanů z Turecka. To je vlastně jediný rozdíl," podotkl také.

 

Postoj premiéra ale tvrdě kritizuje opoziční ODS. "Podle premiéra Sobotky je ČR ochotna přijmout uprchlíky na základě kvót. Brusel vyhrál, Česká republika prohrála," napsal Petr Fiala na Twitteru.

 

S návrhem na výměnu "jeden za jednoho" přišlo Turecko na pondělním summitu se zeměmi Evropské unie v Bruselu. Návrh Ankary počítá také s tím, že by Turecko na náklady osmadvacítky bralo zpět všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy, tedy na půdu EU.

 

 

Česká republika se loni dobrovolně přihlásila k tomu, že na své území přemístí 1100 migrantů z Itálie a Řecka. Povinnost přijmout dalších 1691 uprchlíků z dvojice jihoevropských zemí Česku stanovilo rozhodnutí evropských ministrů vnitra ze září 2015. Toto rozhodnutí, proti němuž se vedle ČR postavily také Slovensko, Rumunsko nebo Maďarsko, určilo, že se v rámci EU celkem přesune 120.000 běženců. Dalších zhruba 40.000 si země osmadvacítky mají rozdělit dobrovolně.


Podívejte se na reportáž o výsledcích summitu EU:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DĚSIVÉ FOTOGRAFIE uprchlíků v Calais. Ústa mají zašitá jehlou a nití!

Orlando Bloom mezi syrskými uprchlíky! Musíme si pomáhat, vyzývá herec

ČTK, vrl TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.3. | 17:06 maxfox
98
Sobotka si podřízl větev.
8.3. | 19:44 haha33
-32
fašounsství si nabudil na Slovači- Fico akorát teď čučí, že vyhrál ten ...
11.3. | 12:57 veka2
1
Náhlasit nevhodný komentář
Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky. Republika možná,ale co voliči?
11.3. | 06:17 jnavratilj
1
Náhlasit nevhodný komentář
citace : "Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky " Reakce : ano, Sobotko, ČR připravena je, ale lidi na to připravený nejsou, a nechtějí. Proto ztrácíte ty preference. Jako kdysi Němcová z ODS
8.3. | 15:01 homer00
0
Náhlasit nevhodný komentář
Sralbotko dost riskuješ
8.3. | 14:41 balhra
1
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotko...mrtvola už nerozhoduje...i jen ta politická!!!!
13.3. | 09:04 dannero
-4
Náhlasit nevhodný komentář
hlavně je držte daleko od měst,máme tu spoustu opuštěných vesnic odkud se lidé odstěhovali do měst, tak je tam dejte, můžou pracovat v zemědělství aby místo natahování rukou poznali že jídlo se musí vypěstovat na polích a ne se spoléhat že se někdo postará.
13.3. | 08:13 ivokilvah
19
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka dlouho vladnout nebude jen do voleb.CR ma delat co sama se sebou.Asi nas chce zlikvidovat co od nich muzeme cekat jen sem dovlecou nejake nemoci a samou verbes.
12.3. | 11:13 Marie Vohrnová
41
Náhlasit nevhodný komentář
O osudu Evropy rozhodla Merkelová, o osudu ČR Sobotka? Proč musí být budoucnost lidstva odkázána na dva pološílené lidi?
10.3. | 13:38 Marie Safarikova
1
Náhlasit nevhodný komentář
HMMM a můj komentář je kde??????
10.3. | 13:03 Marie Safarikova
43
Náhlasit nevhodný komentář
Ty plešoune,je mi jedno jestli dostanu za toto postih,ale tak si je pozvi k sobě domů a nám sem nikoho necpi.Už tak je to na hraně.Ty sis udělal z lidí co jako poslušné ovce???? Jen se neboj jen uvidím tu jejich špinavou hlavu mezi futrálem,tak ten poletí i s urvanou hlavo.To je VLASTIZRADA!!!!!!!
10.3. | 12:41 Petr Vácha
20
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli někdo s těch čmoudů ublíží mým blízkým, tak někoho sej.. . V sobotu !