Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2017 21:39
anketa prezidentské volby

Sobotka postaví proti Zemanovi vlastního kandidáta! Má šanci?

Zdroj: TV Nova

Mezi kandidáty na Hrad nevidí sociální demokracie levicového uchazeče, uvažuje proto o vlastním, který by se podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky postavil mocenskému paktu mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem financí a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). V rozhovoru s ČTK Sobotka vyloučil, že by se takovým kandidátem mohl stát sám.

Za tím, jak se Zeman postavil k žádosti o odvolání Babiše, vidí premiér vzájemnou podporu ambicí obou politiků dostat se na Hrad a do čela Strakovy akademie. Souznění je podle něj očividné i v dalších případech. "Měli bychom jako sociální demokraté ve volbách udělat všechno pro to, aby Andrej Babiš nebyl premiérem, a vedeme vážnou debatu o prezidentské volbě, uvedl.

 

"Nejde o žádné překvapení. Již v únoru (politolog a komentátor) Jiří Pehe, který má k panu premiérovi blízko, uvedl, že Bohuslav Sobotka udělá vše pro to, aby Miloš Zeman nebyl znovuzvolen," reagoval na informaci mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který doprovází Zemana na cestě po Číně.

 

Anketa

Může mít podle vás kandidát ČSSD v prezidentských volbách šanci?

Hlasovalo 2058 lidí.

 

"Potom, co Miloš Zeman udělal, silně ztratil podporu uvnitř ČSSD," uvedl Sobotka. Vnitrostranické referendum už před tím sociální demokraté odsunuli na listopad, do té doby budou čekat, zda se neobjeví levicový kandidát uvnitř ČSSD, nebo mimo. V případě, že se nikdo takový nepřihlásí, budou sociální demokraté uvažovat o podpoře některého z uchazečů.

 

"Já si nemyslím, že pro budoucnost České republiky by byla dobrá zpráva, pokud bychom tady měli mít premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana v mocenském tandemu, který v zásadě bude kontrolovat Českou republiku jako Babišovu firmu," vysvětlil premiér, proč se ČSSD vrátila k úvahám o vlastním kandidátovi na Hrad.

 

Spojenectví mezi Babišem a Zemanem je podle premiéra v řadě případů očividné. "Byl to přece Miloš Zeman, kdo podal ústavní stížnost na zákon o střetu zájmů," uvedl. Nedávno publikované nahrávky, které naznačují, že Babiš ovlivňoval svá média, podle Sobotky ukázaly, že zákon šel a míří správným směrem. "Ale byl to Miloš Zeman, kdo podal stížnost ve prospěch Andreje Babiše proti zákonu o střetu zájmů, což je porušení té role nadstranického prezidenta, který by se neměl plést do těchto věcí," uvedl Sobotka příklad mocenské spolupráce mezi Babišem a Zemanem.

 

 

O tom, že by mohl na Hrad kandidovat sám, Sobotka neuvažuje. "Nepřemýšlel jsem o tom a neuvažuju o něčem takovém," řekl na dotaz, zda ho situace posledních týdnů nepřesvědčila o takovém kroku. "Možná kdyby bylo druhé kolo minulý týden, hned po té návštěvě na Pražském hradě, tak bych měl pravděpodobně slušné šance, ale to říkám jenom v legraci," žertoval.

 

Odmítl sdělit jména stejně jako později šéf sněmovního klubu ČSSD Roman Sklenák, podle něhož se hlasy po postavení vlastního kandidáta "ozývají se stále silněji a častěji". "Samozřejmě jsou zmiňována i různá jména, ale to není v tuto chvíli téma pro tiskovou konferenci," řekl ve Sněmovně.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.5. | 11:54 maxfox
54
ČSSD - strana na hranici volitelnosti do sněmovny,si může postavit koho chce a ...
16.5. | 13:11 Milos Trasimi
-24
Díky paktu Ing.Miloše Slivy a Andreje Blbise ma šanci.Zdejší blbci to ...
26.5. | 14:02 kacipavel
3
Náhlasit nevhodný komentář
Socani nemají vůbec šanci ..na prezidentský post ‼! Pokud budou lidi rozumní ..tak se socani.. ani nedostanou do sněmovny a parlamentu ‼! Vše mají lidi ve svých rukách ‼‼
17.5. | 00:04 marty2702
10
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotko nikoho tam si tam nedávej stejně nemáš šanci už sis to posrall víc než dost ve volbách uvidíš ty výsledky jaký si kašpar.
16.5. | 23:25 Milos Trasimi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Promin reypal.Nic ve zlem.Ale nikdy by me nenapadlo srovnávat se nějakým Cechem.Byla by piicovina srovnávat se s hownem.Ty bys neco takového udělal? Já teda rozhodne ne.At už mas na me názor jakýkoliv.Takže sorry jako.
16.5. | 22:44 reypal
8
Náhlasit nevhodný komentář
Po výkonech sralbotky a jeho kliky u socanů nemá ten spolek nárok na existenci.Jeden větší trotl jak druhý.S nimi se může srovnávat tak blb trasimi.
16.5. | 22:02 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
fsoulution a vo253 Taky jsem to říkal vaším fotrum když lezli na vaše matky.Neposlechli a na svet přišli dvě katastrofy.
16.5. | 20:12 vo253
8
Náhlasit nevhodný komentář
ANO, velký vůl.
16.5. | 19:36 fsolution
13
Náhlasit nevhodný komentář
BOŽE,TO JE VŮŮŮŮŮŮŮL
16.5. | 19:20 Vladimír Chlápek
17
Náhlasit nevhodný komentář
Myslím si že popularita Sobotky rychle spadla od doby kdy kope kolem sebe.ČSSD již nikdo z mé rodiny volit nebude a ani ní přátelá.Pokud chce vzít politickou odpovědnost za prodej nejen bytů OKD má šanci ,Ale jako předseda vlády nedokázal držet svou rodinu ani nevytknul nikomu zavčas chyby !!!
16.5. | 19:14 Milos Trasimi
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Drz hubu.Pro me to brzo skončí pro vas to začne.Varoval jsem vas víc než dost.Pak ukazete jaký skutečný rozsah maji vaše ramena.Nejen na internetu.I když mnozí z vas je maji jako pstruh.Ale huby mate jako Otesanek.
16.5. | 19:04 Jan Sedlacek
10
Náhlasit nevhodný komentář
KOZOMRDE TRASIMI-ty to schytas zaroven s nima. CERNY SPINAVCE. Sobotka chce stavet kandidata proti p. Zemanovi, pritom se mu nepostavi ani v gatich !!!
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme