Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 11. 2016
anketa jsme ještě spojenci?

Sobotka se po Číně bojí i Ruska: Radar v Česku je pro něj sci-fi

Vojenský radar
Zdroj: Profimedia
Vojenský radar

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl obnovené úvahy o americkém radaru v Česku jako sci-fi. Argumentoval tím, že by to zhoršilo vztahy s Ruskem. Odmítl také přidat peníze do rozpočtu obrany, jak jsme se jako člen NATO zavázali. Podle Sobotky je do roku 2025 neumíme "smysluplně utratit".

Anketa

Měli bychom jako členové NATO mít v Česku americký radar?

Hlasovalo 599 lidí.
Česko bude na armádu dávat dvě procenta HDP, ke kterým se zavázalo, až po roce 2025. Do té doby peníze není schopno smysluplně utratit. Dnes to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Obnovení debaty o vybudování americké radarové základny v Česku, o které mluvil spolupracovník nového prezidenta USA Rudy Giuliani, Sobotka označil za sci-fi. Umístění radaru by podle něj zhoršilo vztahy s Ruskem.

 

Nový americký prezident Donald Trump ve volební kampani mluvil o tom, že USA by nemusely přijít na pomoc v případě ruské agrese státům, které nebudou plnit své rozpočtové povinnosti v rámci NATO.

 

 

To, že by Česko mohlo aliancí požadovanou úroveň výdajů na armádu dosáhnout v roce 2025 už dříve uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle Sobotky by obrana dříve nebyla schopna tolik peněz utratit. "Postupné navyšování dává smysl, jinak by se peníze přesouvaly do rezervního fondu. Nesouhlasím s tím, aby se nakupovalo za každou cenu," řekl Sobotka. Podle bývalé předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) je tempo navyšování výdajů ČR na armádu pomalé.

 

Bojí se Sobotka po Číně i Ruska

 

Bývalý newyorský starosta Giuliani po Trumpově zvolení řekl: "Znovu zavedeme jaderný štít pro Polsko i Českou republiku." Dnes tento nápad komentoval český premiér, který se obává o dobré vztahy s Ruskem.

 

 

"Tohle je sci-fi, které se nenaplní," reagoval Sobotka, jenž byl odpůrcem stavby radaru. Podle něj by radar zhoršil vztahy s Ruskem. Pro Evropu je nyní podle Sobotky prioritou ukončení války v Sýrii, odkud do Evropy dlouhodobě míří uprchlíci. "Jde o to, jestli chce Trump vyeskalovat vztahy s Ruskem, nebo využít situace, kdy se mění prezident USA, a konečně se dohodnout o Sýrii," poznamenal premiér.

 

Naopak Němcová by obnovení debat o radaru uvítala. Právě za vlády ODS se o umístění radaru v Brdech intenzivně jednalo. Ministerstvo obrany se zatím k debatám o radaru staví zdrženlivě. "Nevím, do jaké míry je to spekulace, takže to nemá smysl komentovat. Ještě není sestavena vláda. Počkejme chvíli," řekl sobotní MfDnes Stropnický (ANO).

tn.cz / ČTK / gar
Reklama