Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 1. 2016
migrační krize

Sobotka: Uprchlíci nejsou armáda! Pomůžeme prchajícím před válkou

Zdroj: Sněmovna ČR

Uprchlíci nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) organizovaná armáda. Nynější migrační vlnu může zvládnout jen evropská spolupráce, nikoli izolované kroky, řekl poslancům při dnešní debatě o migraci Sobotka. Postavil se proti návrhům, aby Česko vystoupilo z Evropské unie nebo bylo oploceno. Jednoduché recepty by na zvládnutí migrační krize nefungovaly, zdůraznil Sobotka.

Přistěhovalecká politika musí mít podle něho pravidla a limity. "Evropa podle mého názoru musí pomoci lidem, kteří utíkají před válkou a kteří utíkají před pronásledováním, ale nemůže to dělat za cenu svého vlastního ohrožení," zdůraznil premiér.

 

Opět se vyslovil pro posílení vnější schengenské hranice, zřízení funkčních hotspotů nebo pro funkční návratovou politiku a spolupráci se státy sousedícími s EU, zejména s Tureckem. Řešením podle Sobotky není stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků. Skutečnost, že jednotné evropské řešení není dosud funkční, přerůstá v ohrožení schengenského prostoru, poznamenal Sobotka.

 

Opět zmínil úvahu o posílení hraniční linie Bulharsko - Makedonie, pokud by se nepodařilo střežit schengenskou hranici v Řecku a hranici v Turecku. V případě, že by nefungovalo ani toto záložní řešení, budou se podle Sobotky patrně zavírat hranice zemí střední a jihovýchodní Evropy. "Česká republika bude připravena a pokud by se zvýšil migrační tlak na naše území, posílíme ostrahu našich hranic," řekl Sobotka.

 

Poslanci opozičních KSČM, ODS a Úsvitu nebyli se Sobotkovým vystoupením spokojeni. "Mluvíte jako bruselský politik, nic faktického," řekl Zdeněk Ondráček (KSČM). Podobně se vyjádřili zástupci ODS a Úsvitu. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že se z premiérova projevu nedozvěděl, jak bude vláda reagovat na aktuální věci. Zmínil se například o německém nebo rakouském stropu pro přijímání uprchlíků. Šéf frakce Úsvitu Marek Černoch navíc soudí, že migrační krize má všechny znaky invaze.

 

Postoj k řešení migrační krize prezentovala opoziční TOP 09. "Z našeho pohledu je důležité nalézt pragmatické a racionální řešení, které ale zároveň neovlivní možnost cestovat, pracovat a vyvážet zboží v rámci schengenského prostoru," řekl novinářům místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Evropa musí trvat na dodržování zákonů a pravidel. "V Evropě nemohou zůstat ti, kteří nebudou dodržovat naše zákony, nepřijmou naše hodnoty a zvyklosti," uvedla další místopředsedkyně Helena Langšádlová.

 

Také TOP 09 mluví o zřízení evropské pobřežní a pohraniční stráže o dostatečné kapacitě, vytvoření hotspotů i jako detenčních zařízení, zřízení mimoevropských azylových center, o boji s pašeráky lidí, vzniku evropské humanitární a také návratové agentury a o stanovení bezpečných zemí.

 

Do debaty o migraci se zatím přihlásily na dvě desítky poslanců. Dosud se nikdo z nich nedostal na řadu, poslanci diskutují prostřednictvím krátkých faktických poznámek. Sněmovna tak dnes jednání o migraci patrně nedokončí.

ČTK