Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.1. 2017 21:00
kozel zahradníkem?

Konečně se Zemanovi postavil! Sobotka Srpa neschválil

Zdroj: TV Nova

Premiérovi Sobotkovi došla trpělivost a postavil se rozhodnutí prezidenta Zemana. Ten chtěl jmenovat členem komise pro oceňování účastníků odboje a odporu proti komunismu Karla Srpa. Podle Cibulkových seznamů Srp donášel StB na hudebníky a disent kolem Jazzové sekce.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl podepsat rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat Karla Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Srp podle Sobotky není spolehlivou osobou a nesplňuje zákonné předpoklady pro členství v etické komisi. V letech 1979 až 1982 Srp poskytoval informace Státní bezpečnosti a na desítkách schůzek je předával, zdůvodnil Sobotka.

 

"Jsem si vědom toho, že pan Karel Srp udělal hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu, bohužel ale udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel STB. Proto nesplňuje zákonné předpoklady pro to, aby byl členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrhu kontrasignovat jeho členství nemohu vyhovět," uvedl premiér.

 

 

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB), takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 jej Zeman ocenil Medailí Za zásluhy.

 

I když se Srp puncu donašeče a spolupracovníka StB brání, jeho oběti si servítky neberou a nezapomínají. Nad jmenování Srpa do komise pro odpůrce komunismu se například pozastavil hudebník Jaroslav Hutka: "No to je výborné, mám ve svém estébáckém spise od Karla Srpa na sebe čtyři udání. StB o mně neměla moc informací, on jim je pečlivě doplnil. Jemu jsem věříval a všechno řekl, po převratě jsem se to pak dočetl ve spise. To už asi není kozel zahradníkem, to je jaksi svět na ruby...“

 

Ovčáček tepe premiéra: Nemá prý odvahu

 

Karel Srp, kterého prezident Miloš Zeman navrhl do etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje, podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka prokázal odvahu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle něj odvahu neprojevuje, jde za hlasem mediálního mainstreamu. Sobotka podle něj jméno Srpa pošlapává. Ovčáček to uvedl na Twitteru.

 

"Srp jednoznačně prokázal odvahu v době, kdy nebyla levná. B. Sobotka odvahu neprojevuje, jde za hlasem mediálního mainstreamu," napsal mluvčí.

 

 

Na Twitteru také v jiném příspěvku uvedl, že v roce 1986 byl Srp uvězněn komunistickým režimem, v roce 1988 se zúčastnil snídaně s tehdejším francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem a v roce 2017 "Sobotka šlape" po jeho jméně.

 

Sympatie mezi Zemanem a Srpem se dají celkem snadno vysvětlit. Karel Srp byl jedním z těch, kdo Zemana v roce 2012 veřejně podpořil v boji o Hrad. O rok později pak zase od Zemana dostal medaili Za zásluhy:

 

Vratislav Mynář, Karel Srp a Miloš Zeman - boj o Hrad
Zdroj: Mediafax Vratislav Mynář, Karel Srp a Miloš Zeman

 

 

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.1. | 17:51 Benito Juarez
7
24.1. | 16:50 Milos Trasimi...Co to je Bohmen Swinen? To je zase něco z ...
24.1. | 14:12 bimbi20
-4
Tak Zemanovi se konečně postavil? Inu, já toho opilce, rasistu, lháře a narcise ...
25.1. | 08:56 allanaldik
-1
Náhlasit nevhodný komentář
reporter videl ze se Zemanovy postavil? To u nej klecel?
24.1. | 22:43 Vecny Remcal
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Jo a na plese vypadal jako že šlape zelí nebo má houno v kalhotách . Nebo oboje dohromady.
24.1. | 22:30 Vecny Remcal
-2
Náhlasit nevhodný komentář
18:35 Miloslav Kogler - víš kdo je u mě invalidní kriiiipl ? Ta hradní sprostá, na třech nohách sotva se vlekoucí pajdavá kreatura Eman Jeliman.
24.1. | 21:30 Pipi Dlouapunčocha
3
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi ja tě mam ráda, i když smrdíš už jen z toho bezdomáčskýho videa, chicht...
24.1. | 21:27 Milos Trasimi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Piuco blba..
24.1. | 21:27 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Ty se pipino nestarej kde je ten ostrov Pro tebe mam specialne pripraveneho kentaura krizeneho s cernochem.
24.1. | 21:24 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Dalsi sraccka pod nickem pipina v dlouhych puncochach se nasla.To vis.Sla po cuchu a pribuzenstvo se nezapre.
24.1. | 21:22 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Ty Kocourek.Clovek ani nemusi byt expert na hoovna aby hned a zretelne videl ze jsi nejvetsi hoovno v sirokem okoli.Sorry satanku. Nechci podcenovat tve znalosti ale normalni clovek nemuze nevidet Ti sbirku hoven co tady vyskytuje juz pres deset let a zamorily sire okoli.
24.1. | 21:20 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Sorry kloako ale husy nesukam .Jsem na normalni inteligentni holky.S pipinami se nezahazuji.
24.1. | 21:18 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Nohy do praku soupnu ti ho tam az ti vyleti krcni mandle a ani neceknes huso blba.