Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.12. 2017 20:26
KONČÍCÍ KABINET

Sobotkova vláda jedná naposledy: Tohle jsou její největší úspěchy

Zdroj: TV Nova

Dnes se naposledy sešla končící vláda Bohuslava Sobotky. Prezident Miloš Zeman včera přijal její demisi. Dosluhující ministři bilancovali, co se jim za uplynulé čtyři roky povedlo.

I když odcházející vládní koalice sociálních demokratů, lidovců a hnutí ANO často nesouzněla, povedlo se jí podle končících ministrů prosadit řadu klíčových opatření.

 

Ministr kultury Daniel Herman zdůraznil, že se mu podařilo zvýšit platy pracovníků v kultuře. Vyzdvihl také nedávný výkup vepřína v Letech u Písku, kde vznikne pamětní místo obětí koncentračního tábora pro Romy, a oficiální přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy, které ale vyvolalo vládní spory a roztržku s Hradem.

 

Ministryně Karla Šlechtová mezi úspěchy svého resortu řadí přijetí služebního zákona a čerpání evropských fondů.

 

VLÁDU BOHUSLAVA SOBOTKY MŮŽETE OZNÁMKOVAT ZDE

Podívejte se na exkluzivní rozhovor s Bohuslavem Sobotkou: 

 

Zatímco ministři hnutí ANO do Strakovy akademie vstoupí znovu už příští středu jako součást menšinového kabinetu Andreje Babiše, pro politiky ČSSD a KDU-ČSL znamenaly říjnové volby odchod do opozice. Šlechtová se pak chystá převzít resort obrany, Herman se chce věnovat přípravě na senátní volby v příštím roce. Ministr dopravy Dan Ťok, který zůstane ve své funkci, novinářům řekl, že se chce zaměřit na rozvoj železnice.

 

 

"Je slušné se rozloučit," uvedla Šlechtová před prvním a zároveň zřejmě posledním zasedáním vlády v demisi s tím, že uplynulé období vidí trochu nostalgicky. Některé její úkoly z ministerstva pro místní rozvoj nyní podle ní bude muset dokončit dosavadní náměstkyně Klára Dostálová, která ji v čele resortu nahradí. Zmínila se hlavně o zákonu o sociálním bydlení.

 

Herman pokládá pro svého nástupce za jeden ze základních úkolů pokračování rekonstrukcí, které za Hermana byly nastartovány. Do finále by měla jít oprava Národního muzea, pokračovat by měla i rekonstrukce Národní knihovny v Klementinu.

 

Jednání o mandátu na summit EU vláda přerušila

Projednávání mandátu pro premiéra na summit Evropské unie, který se koná koncem příštího pracovního týdne v Bruselu, dnes vláda přerušila. K mandátu se za týden na svém prvním zasedání bezprostředně po svém jmenování vrátí nová vláda Andreje Babiše.

 

 

Předseda vlády v demisi Bohuslav Sobotka  před dnešní poslední schůzí současného koaličního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL avizoval, že ministři se mandátem budou zabývat, aby ho měl budoucí kabinet k dispozici. Počítal s tím, že plánovaný menšinový kabinet ANO může mandát libovolně upravit.

 

Babiše jmenuje prezident Miloš Zeman premiérem dnes odpoledne, po schůzkách s kandidáty na ministry plánuje hlava státu jmenovat zbytek kabinetu příští středu. Jednání v Bruselu začne den poté, tedy ve čtvrtek 14. prosince. Hlavními tématy jednání lídrů EU budou prohlubování spolupráce v obraně, migrace a budoucnost EU.

mom tn.cz / ČTK
Reklama