Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.1. 2016 09:37
kácení porostů

Šokující změna: České lesy byste dnes už nepoznali! FOTKY

Pokácené lesy
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Takhle se změnily lesní plochy za 13 let

Pamatujete si, jak před deseti lety vypadal les, do kterého jste chodili na houby? Je dnes ještě větší nebo z něj zbyla jen holá paseka? Porovnání snímků z roku 2003 a těch současných je šokující! Vypadá to totiž, že zalesněné plochy nezadržitelně mizí.

Tam, kde ještě před lety stály husté lesy, se dnes už jen prohání vítr po holých pláních. Alespoň tak to na první pohled při porovnání třináct let starých snímků vypadá. První, co nás napadne, je, že lesy z Česka nezadržitelně mizí. Jenže opak je pravdou.

 

Zatímco na některých místech se hodně kácí, na jiných se hodně vysazuje a rozloha lesů v České republice se stále zvětšuje. Od roku 1966 se rozrostla o 50 tisíc hektarů na přibližně 2,6 hektarů půdy. Podle poslední Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství ČR z roku 2014 se nadále snižuje plocha jehličnatých dřevin, naproti tomu roste podíl listnatých dřevin, zejména dubu a buku.

 

Ačkoli lesů přibývá, je důležité si uvědomit, že stromy nevyrostou hned. Než se z malých semenáčků stanou opět mohutné stromy, bude to trvat desítky let. A je tak možné, že se takového lesa, na který jste byli zvyklí z dětství, už nikdy nedočkáte.

 

 

Nejvýznamnějším producentem dřeva jsou Lesy České republiky. "Roční výše těžby dřeva se pohybuje kolem 7,5 milionů m3. Cílem provádění těžby je zvyšování kvality a druhové rozmanitosti lesa a také odstranění stromů napadených škůdci a chorobami," píše společnost na svých webových stránkách.

 

Anketa

Jak vypadají lesy u vás?

Hlasovalo 594 lidí.

 

Došlo u vás také k masivnímu kácení stromů nebo je u vás naopak les výrazně větší než před lety? Napište nám na zprávy@nova.cz nebo na Facebook. Za každou fotku budeme rádi.
 

 

Podívejte se do galerie na náhodně vybraná místa v Česku, kde po těžbě lesů zbyly jen holá místa. První fotografie pochází z roku 2003, druhá je aktuální.

 

17

GALERIE: Pokácené lesy

Zdroj: Mapy.cz

Pokácené lesy - Brada

Nedaleko obce Brada, okres Jičín, Královéhradecký kraj. Lesy patří soukromníkům.

Hodnocení:

 

Lesy ČR vlastní polovinu výměry lesů na území Česka, celkem 1,3 milionů hektarů. "Snažíme se zajistit rovnováhu mezi ekonomickými, ekologickými a společenskými nároky na les," tvrdí společnost. Nemají ani příliš na vybranou, principy těžby jsou stanoveny zákonem.

 

 

Velká část lesů na našem území patří soukromým vlastníkům, ani oni si ale na svém pozemku nemohou dělat, co chtějí. Nemusí sice žádat o povolení k těžbě, při jejím provádění ale musí udržet ostatní ustanovení lesního zákona, zvláště pak výši těžby.

 

Zákon také přikazuje zalesnit holinu po těžbě nejpozději do dvou let od jejího vzniku. V lesní hospodářské osnově je uvedeno i to, jaké dřeviny a jak daleko od sebe sázet. Obvykle na jeden hektar připadá 4 tisíce smrků nebo 8 tisíc borovic, případně 6-8 tisíc listnatých stromů.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.1. | 06:24 Jaroslav Pokorný
28
Po celém území jsou stovky nevyužitých ploch, i polí. Stromy bych sázel, kde by ...
20.1. | 10:37 haha33
-4
možná, že ve městech se topí plynem nebo je ústřední topení. Na vsích skoro ...
20.1. | 12:58 Vojta Také
9
Náhlasit nevhodný komentář
Od té doby, co vykáceli kus lesa, tady míň prší. Všechno souvisí se vším.
20.1. | 12:56 alexandra hillová
6
Náhlasit nevhodný komentář
Na Orlicku lesy mizí závratným tempem,největší ču.ák který to tam devastuje, je mladý Bartoň ze zámku (v Novém městě n.Metují), který vyfasoval v restituci, přitáhl sem z Canady a až tady nebude mít do čeho říznout, tak tam zas odtáhne! Rot in hell Mr.Bartoň !!!
20.1. | 11:28 Miloš Tichý
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jenže, dva roky nás trápí kůrovec,a to hodně.A s tím nikdo nic nenadělá.Jen těžit, loupat,a rychle na pilu. Z lapáků si dělá Typograf srandu,a feromony kradou soukromníci.
20.1. | 11:26 Miloš Tichý
0
Náhlasit nevhodný komentář
No,vážení.Ano, je to šokující změna..Ale proč? odpovím.Když sem já kácel 26 roků stromy, tak se kácely vývraty,probírky,prořezávky,a dodržoval se Etát.Navíc, byly i kalamity.
20.1. | 10:42 jaryn1111
6
Náhlasit nevhodný komentář
Tahle republika pomalu a jistě KONČÍ ! - akorát to nikdo neví a možná i nechce vědět.
20.1. | 10:37 haha33
-4
Náhlasit nevhodný komentář
možná, že ve městech se topí plynem nebo je ústřední topení. Na vsích skoro všichni topí dřevem, skoro každý má nějaký kousek ke kácení nebo si to dojedná s hajným nebo prostě kradou. Tady má každý druhý nějaký křáp traktorovy. Takže zkuste se zeptat znova proč kácet, někdo třeba i na kšeft.
20.1. | 09:05 roko-lanek
15
Náhlasit nevhodný komentář
Proč tam je napsané že české lesy?Tady nam už nic nepatři.Ožrala a netahlo Havel nechal rozkrast a rozprodat naši republiku cizakum.
20.1. | 07:56 overal
14
Náhlasit nevhodný komentář
Za chatou mi vykáceli sotva dorůstající borovice, které měli růst ještě 20-30 let aby to byly krásné dospělé stromy s pořádným využitím! Původní majitel lesa zkrachoval, pozemky koupila nějaká firma a chtěli, aby se jim náklady na koupi vrátily hned! Na jaře to bude dva roky a nevysadili zatím nic!!
20.1. | 06:24 Jaroslav Pokorný
28
Náhlasit nevhodný komentář
Po celém území jsou stovky nevyužitých ploch, i polí. Stromy bych sázel, kde by se dalo, ať to tu vypada jako dříve za Praotce Čecha a ne jako v některých zemí, třeba v Belgii. Miluji české lesy a nebudu sám. Nesmíme o ně přicházet. Zemědělská země nejsme, tak proč kácet a odlesňovat?
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme