Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.5. 2015 21:26
šokující rozsudek

Nečasová a spol. jsou nevinní! Rittig vyzval žalobce k sebevraždě

Zdroj: TV Nova

Soud dnes v kauze Jany Nečasové, která měla zneužívat rozvědku ke sledování premiérovy manželky, zprostil viny nejen ji, ale i všechny obžalované zpravodajce.

Anketa

Souhlasíte s osvobozením Jany Nečasové v kauze zneužívání rozvědky a sledování premiérovy manželky?

Hlasovalo 10588 lidí.
Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Verdikt není pravomocný.

 

Podle obžaloby zneužila někdejší šéfka premiérova kabinetu svou pravomoc, když v roce 2012 zadala údajně z osobních důvodů sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu vlády, Nečas se pak s Nagyovou oženil. Státní zástupce pro Nečasovou navrhoval 3,5 roku vězení.

 

Zároveň soud zprostil exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu i zpravodajce Jana Pohůnka viny ze zneužití rozvědky ke sledování manželky někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Ani tento verdikt není pravomocný.

 

 

Zproštění viny se týká sledování Radky Nečasové, k druhé části obžaloby, která zahrnuje údajné sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády, se soudkyně Helena Králová při čtení rozsudku zatím nedostala.

 

Králová v kauze rozhodovala již před rokem, kdy Nečasové uložila trestním příkazem roční podmíněný trest a případy spoluobviněných exšéfů Vojenského zpravodajství předala ministerstvu obrany, aby je vyřešilo jako kázeňské provinění. S tímto řešením nesouhlasili ani státní zástupci, ani advokáti obžalovaných, a soudkyně tak nyní musela věc projednat ve veřejném hlavním líčení.

 

Státní zástupce Rostislav Bajger navrhoval pro Nečasovou, která dnes k soudu ze zdravotních důvodů nedorazila, 3,5 roku vězení. Pro Páleníka, Kovandu a Pohůnka chtěl tresty 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce. Podle něj se u všech podařilo prokázat vinu.

 

Obžalovaní jeho tvrzení odmítají. Představitelé rozvědky tvrdí, že dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli takzvané kontrasledování, tedy aby prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

 

Rozsudek už na Twitteru komentoval podnikatel Ivo Rittig. Ten vystupuje v druhé soudní kauze Jany Nečasové. V ní je obžaloba viní z úniku informací z BIS. Případ se týká exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal.

 

Tento týden však soud smetl obžalobu proti všem ze stolu - kvůli vadám v přípravném řízení. Rittig se tím halasně baví na sociálních sítích. Osvobozující rozsudek v jiné kauze Jany Nečasové teď Rittiga ponoukl ke škodolibému komentáři na Twitteru. Dozorujícímu státnímu zástupci Rostislavu Bajgerovi vzkázal: "Kdyby byl Bajger co k čemu, půjde se v klidu zastřelit na dvůr."

 

 

 

 

 

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty, k Nagyové se vyšetřovatelé dostali na základě odposlechů. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

 

Nagyová je obviněna i z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je stíhán i její manžel Nečas. Žalobci ji nedávno začali stíhat také kvůli krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát tak prý připravila o 705 925 korun.

 

Městský soud v Praze také letos obdržel obžalobu Nagyové ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Tento týden ji ale vrátil žalobcům k dopracování, protože údajně nemusí být utajená. Státní zastupitelství se proti postupu soudu ohradilo a věc přehodnotí pražský vrchní soud.

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.5. | 10:29 Vilém Novák
52
A co jsme mohli od těchto zkorumpovaných soudů čekat? Soudy jsou největší ...
29.5. | 10:21 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-21
Já na tom nic šokujícího nevidím a psal jsem to tady už začátkem týdne. Státní ...
3.5. | 11:48 Štefan Nemeth
0
Náhlasit nevhodný komentář
A tomuhle politici říkají právní stát?? Nikdy to nebyl a soudím, že právníci o to ani nestojí.
30.5. | 19:48 cajnik123
0
Náhlasit nevhodný komentář
KOLIK dnes stojí soudce ( soudkyně ) hnus a hnus CO SE V TOMTO STÁTĚ ODEHRÁVÁ . Jeden na druhého něco ví tak to česky zahrajou do autu NESKUTEČNÝ. jo a takovou p. PÍČ.... nečasovou mít doma tak už dnes sedim za vraždu . vážně je to chudák (NEČAS )
30.5. | 18:56 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
30.5. | 18:54 satanastatanas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, leda až ty vytáhneš gestapáckej kožeňák po tvým strejcovi, co ses u něj uhnízdil, TheBille
30.5. | 18:54 satanastatanas
0
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko, ja vim, ja te sleduju uz par let, kdyz ti bude i nadale tak jedno jak a kdo haji "Tve" zajmy jako dosud tak nakonec zkoncis v KSCM..Uz te vidim jak vytahujes fotrovo rudou prukazku a mavas sni nad hlavou!
30.5. | 16:58 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
30.5. | 16:19 satanastatanas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mně je celkem jedno, která pravicová vláda hájí moje zájmy ve vládě. Nebo si snad myslíš, že Bureš nebo KDU jsou levice? Tak dlouho jste vyvolávali předčasné volby, až jste dostali přes piču
30.5. | 16:19 satanastatanas
0
Náhlasit nevhodný komentář
No vidis vorechu, casy se meni , nepotrva dlouho a pravice bude mit Ustavni vetsinu. U Chocholouska. sTOP ODS!
30.5. | 14:28 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
30.5. | 13:00 satanastatanas: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, jen si pičuj, kvič a hýkej. To už je totiž jediný co můžeš a zmůžeš, TheBille. Drtivé vítězství pravice tady přece nikdo nezmiňoval, ale tup@ni už tady dávali málem ústavní většinu KSČSSD.
30.5. | 13:00 satanastatanas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nojo Drzko.ODS a HOP se spoji aby mohli kopulovat.. Jim asi nejde oto uspet u voleb kdyz uz je nikdo nechce volit, vole , vid? Drtive "vitezstvi" pravice..Hrajes dal? Tak nastav pWdel, vykopavam!
30.5. | 12:50 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
30.5. | 12:33 cezar8: No, jen že jsi napsal, že u nejvyššího soudu to neprojde bez viny. Proto jsem psal, že nejvyšší soud žádnou vinu posuzovat nebude. Od toho je v této kauze obvodní, popř. městský soud
30.5. | 12:47 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
30.5. | 12:33 cezar8: Dokud obžaloba nedodá další důkazy, které ovšem nemá, tak se může Ištvan dovolávat a kasačně stěžovat dosytosti
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme