Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 1. 2016
Překvapivý výzkum

Šokující studie: Samota zabíjí! Zvyšuje riziko mrtvice i rakoviny

Samota_3
Zdroj: Thinkstockphotos

Osamělost zvyšuje riziko srdeční choroby a rakoviny. Vědci zkoumali spojitost mezi vztahy a zdravím v různém věku a zjistili, že samota je stejně nebezpečná jako fyzická neaktivita nebo cukrovka. Lidé, kteří mají partnera nebo alespoň spolubydlící, se tedy dožívají vyššího věku.

Odborníci varují, že osamělost obrovskou měrou zvyšuje riziko srdeční choroby, mrtvice i rakoviny. Nemít rodinu ani přátele je pro lidské zdraví stejně nebezpečné, jako nebýt fyzicky aktivní nebo onemocnět cukrovkou.

 

Vědci z univerzity v Severní Karolině zkoumali spojitost mezi zdravím a vztahy. Zjistili, že vztahy jsou důležité hlavně v mladší a starší dospělosti. Ve středním věku naopak nemá sociální integrace na zdraví vliv.

 

V mládí zvyšují slabé vztahy riziko zánětu. Ve stáří zase osamělí lidé trpí hypertenzí, která je podle expertů způsobena spíše samotou než klinickými příčinami. Riziko onemocnění zvyšuje osamělost až o 54 procent.

 

 

Naopak lidé, kteří jsou obklopeni svými blízkými, mají menší pravděpodobnost, že onemocní nějakou vážnou chorobou. Sociální integrace pomáhá chránit i proti obezitě. Navíc by se měli dožít vyššího věku.

 

"Na základě našich výsledků by mělo být stejně důležité mladé lidi povzbuzovat k tvorbě sociálních vztahů a interakci, jako je povzbuzovat k fyzické aktivitě a zdravé stravě," uvedla doktorka Kathleen Mullanová Harrisová.
 

epa TN.cz