Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.9. 2017 15:30
přírodní úkaz

ŠOKUJÍCÍ VIDEO: Hurikán Irma vysál vodu z oceánu na Bahamách

Schéma hurikánu Irma v Karibiku
Zdroj: Profimedia
Schéma hurikánu Irma v Karibiku

Hurikán Irma má opravdu nebývalou sílu. Důkazem jsou záběry z Baham, kde klesla hladina oceánu tak moc, že místo vody se dá jít do moře pěšky suchou nohou.

"Nemohu tomu uvěřit, tohle je Long Island na Bahamách a není tady voda v oceánu! Tak daleko, jak jen lze dohlédnout,“ napsal k videu, které oceán bez vody zachycuje jeho autor s twitterovou přezdívkou @Kaydi_K.

 

 

Hurikán za sebou v Karibiku zanechal nejméně 24 lidských obětí a stovky budov v troskách. Následně se hurikán přehnal přes Kubu a v neděli odpoledne udeřil na americkou Floridu.

 

 

Angela Fritzová, odbornice na atmosférické jevy, vysvětlila novinářům z Washington Post, že Irma byla tak silná, že vysála vodu ze svého okolí do svého středu. "Vítr na Long Islandu na Bahamách vane z jihovýchodu na severozápad. A na severozápadní straně ostrova odfoukne vodu od pobřeží,“ vysvětluje.

 

 

"Uprostřed bouře je extrémně nízký tlak, voda je tam vytahována nahoru. Nízký tlak v podstatě vytváří mechanismus sání, vtahuje do sebe vzduch, a pokud je tlak opravdu hodně nízký, tak může měnit tvar povrchu oceánu,“ vysvětluje vědkyně a dodává, že vlna tsunami v tomto případě nehrozí. Voda se vrátí během několika následujících dní.

 

A další uživatel twitteru Adrian později nasdílel foto, které ukazuje, že voda už se pomalu vrací zpět.

 

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o sobotním postupu hurikánu Irma:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

STRACH O ŽIVOT: Zuzana Belohorcová uvízla s rodinou v Miami. Čekají na ničivý hurikán!

POZOR: Internetem se šíří fotografie žraloka v ulicích zaplaveného Houstonu! Víme, co to znamená

Tornádo rozmetalo kemp, zemětřesení v Chorvatsku. VIDEO

hru TN.cz