Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.1. 2016 21:54
Takhle podvádí!

Inspektoři ČOI v autobazarech: Polovina jich porušila zákony!

Zdroj: TV Nova

Inspektoři z České obchodní inspekce (ČOI) si v loňském roce vzali na paškál autobazary. Provedli celkem 115 kontrol, u 65 z nich přitom narazili na porušení předpisů. Inspektoři objevili případy, kdy prodávající stočili tachometry o více než 100 tisíc kilometrů! Prodávající také zákazníkům lhali o počtu majitelů nebo o tom, že vozidlo není bourané.

Kontroloři ČOI si nejprve v autobazarech a na internetu vytipovali vozy, u kterých předpokládají, že by se prodávající mohl pokusit zákazníky podvést a vydávat bouraná vozidla za nehavarovaná či manipulovat se stavem najetých kilometrů. Na ty se pak zaměřili soudní znalci.

 

Anketa

Jste si jistí, že vaše auto nemá přetočený tachometr?

Hlasovalo 2077 lidí.

 

"Z výsledků kontrol vyplývá, že při koupi ojetého vozidla nejsou spotřebitelé vždy pravdivě informováni o technickém stavu vozu a skutečnostech důležitých pro jejich rozhodnutí o koupi. Vzhledem k tomu, že většina zahájených správních řízení dosud nebyla ukončena, nelze předjímat ani výši jednotlivých pokut, které budou za prokázané správní delikty uloženy," říká Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

 

"Spotřebitelům však na základě zkušeností z kontrol doporučuji, aby si k výběru ojetého vozu přizvali znalce v oboru. Vyhnou se tak zklamání z nevýhodné koupě a také případným následným komplikacím, neboť někteří prodejci odmítají zákonem stanovenou odpovědnost za vady zakoupeného vozu,“ dodal.

 

 

Právě nedodržení formálních náležitostí reklamace patřilo k nejčastějším problémům, se kterými se kontroloři v autobazarech setkali. V devíti případech nedodrželi prodejci zákonnou lhůtu 30 dní. V šesti případech odmítli vůbec vozidlo k reklamaci přijmout.

 

Kontroloři si nechali vypracovat znalecké posudky na 34 aut. U 23 z nich zjistili, že informace o vozidle neodpovídají jeho skutečnému stavu. Setkali se samozřejmě i s notorickým problémem českých autobazarů - stočeným tachometrem. Někteří prodejci se neštítili ubrat vozidlu i 100 tisíc kilometrů!

 

 

Jeden vůz Volkswagen Passat Variant prodával autobazar údajně se 193 500 najetými kilometry. Přitom při servisu v červenci mělo vozidlo najeto 320 506 km! U jedné Škody Octavia Kombi zjistili kontroloři nejen stočení o 108 tisíc kilometrů, ale i to, že vůz byl po předchozí havárii opravován, na což nebyl kupující upozorněn. Kontroloři narazili také na Volkswagen Touran, který měl mít najeto 191 031 km. Diagnostický přístroj ale ukázal skutečnou ujetou vzdálenost o více než 100 tisíc vyšší, přesně 296 130 km.

 

 

"Z kontrol inspektorů ČOI opět vyplývá, že podvodníci stáčející tachometry jsou nepoučitelní a dělají to ve velkém měřítku. Budu trvat na tom, aby se stáčení tachometrů stalo trestným činem. Trestná by ale samozřejmě měla být i samotná nabídka takového jednání," řekl ke kontrolám ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

 

S nejvíce problémy se inspektoři setkali při kontrolách v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde společně zkontrolovali 16 autobazarů a hned u 13 z nich narazili na problém. Naopak nejméně problémů objevili při kontrolách v Jihočeském kraji a na Vysočině. Z 21 kontrolovaných autobazarů objevili jen 8 závad.

 

 

Vzhledem k tomu, jak závažná provinění inspektoři v autobazarech v roce 2015 objevili, plánují podobné kontrolní akce také v roce 2016.

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.1. | 14:30 josefvyskoc
1
no to je strasny !...no to je šok ! ...a co se takhle nehonit za temahle ...
15.1. | 15:12 pichav
-1
ONI INSPEKTORI PORUSILI ZAKON ???!!!! NEBO ASPON POLOVINA ????!!!! TO BYCH SE ...
7.7. | 22:55 blazz8
0
Náhlasit nevhodný komentář
Průzkum na dvě věci. Kdy už nějaká ta státní kontrola konečně řekne, že tam a tam se podvádí a šidí? Jenže to jim musej esa a podobní určitě posílat tučné obálky, aby byly závěry jalové a nepoužitelné
7.6. | 15:31 radkein
0
Náhlasit nevhodný komentář
no tak záleží asi dost na tom, jaký autobazar navštívíte, všechny mi rozhodně nepříjdou špatné, chce si ho jen trochu ověřit a auta vybírat osobně a ne přes internet...nemyslim si, ze by v kazdem autobazaru byla vsechna auta stočená...
19.5. | 21:05 husto1
0
Náhlasit nevhodný komentář
Spousta autobazarů co jsem prošel stála za starou belu. Výjimky jsou. Dle mne je nejlepší situace kupodivu v tom největším.
18.5. | 21:31 lamabila
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak co vím jeden jedinej autobazar, kupodivu ten největší navrhoval aby se proti tomuto bojovalo.
18.5. | 13:08 Robin Charous
0
Náhlasit nevhodný komentář
tak máme tu květen a seznam podvodníků stále nikde...ten asi nikdy ani neuvidime, jelikož bychom se dozvedeli pravdu, jaky autobazar je poctivy a jaky nikoliv...ale dle toho, jak se k tomu jaky autobazar staví, lze posoudit, jaky poctivy je a jaky nikoliv, ja jsem tomu svému pořád věrny!
11.4. | 23:42 robotnikk
0
Náhlasit nevhodný komentář
A seznam podvodníků je jako kde? Takhle je to výkřik do tmy. Všichni víme, kdo tu asi stáčí tachometry *echm echm esa echm echm*, ale stejně se bude dělat jakože nic a jednou za čas se vydá jen obecné prohlášení. Hnus velebnosti
11.4. | 07:48 omodor
1
Náhlasit nevhodný komentář
a co inzeráty s ojetinama, tam se nejvíce podvádí, ti dovozci co tahají bouračky a pak to dávaji dohromady, divím se že jim to zákony dovolují...
18.3. | 22:35 fulikula
1
Náhlasit nevhodný komentář
Točení je problém a nic se s tím nedělá. ČOIka pravidelně dělá kontroly, zkonstatuje že se točí a má pokoj - škodní jsme na tom my. Neznámým malým bazarům raději nevěřit
18.3. | 09:06 Zbyněk Malátný
0
Náhlasit nevhodný komentář
mmm ot je potvrzuje ze se nakup ojetny vyplati ve velkem bazaru, ktery auta proveruju a odkupuje
17.3. | 11:15 petrofil
0
Náhlasit nevhodný komentář
jasně, ČOI někam dorazila, ale nic nevyřešila, kdy uveřejní ten seznam, ať vim, kam nemám chodit auto vybírat...? Na nové nemám a ani si ho pořizovat nechci, rád auta po pár letech vyměním a to by se mi s novým opravdu nevyplatilo...