Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.1. 2016 11:49
Tragédie

Sophii (16) zabila antikoncepce, kterou užívají i Češky

Sophie Murrayová - antikoncepce
Zdroj: Profimedia

Velkou tragédii řešili soudní lékaři v britském Blackburnu. Teprve šestnáctiletá Sophie Murrayová zemřela na začátku listopadu. Vyšetřování teď ukázalo, že za její smrt mohla krevní sraženina, která se jí dostala do plic. Sraženinu zřejmě způsobila obyčejná antikoncepční pilulka.

Šestnáctiletá Sophie brala antikoncepční pilulky Microgynon, které jsou dostupné i na českém trhu, osm měsíců. Během října si ale začala stěžovat na bolest hrudníku a na to, že nemůže popadnout dech. Její obvodní lékař si myslel, že dívku trápí astma a Sophie předepsal inhalátor.

 

Bohužel se ukázalo, že dívčin zdravotní stav byl mnohem vážnější. Její matka Shelley Crichtonová prozradila, že Sophie se 8. listopadu ráno probudila a nemohla dýchat. Dívka měla záchvat a její rty úplně zmodraly. I přes rychlý převoz do nemocnice už lékaři dívku nedokázali zachránit a Sophie ještě téhož dne zemřela.

 

Soudní lékař Richard Prescott zjistil, že Sophie zemřela na plicní embolii způsobenou hlubokou žilní trombózou, k jejímuž vzniku přispěla právě antikoncepční pilulka, kterou Sophie brala. V jejím těle našel sraženinu mající průměr 8 milimetrů. Kdyby se ji podařilo objevit včas, mohla Sophie dostat léky na ředění krve a přežít.

 

Sophie Murrayová, dívka, která zemřela na krevní sraženinu vyvolanou antikoncepcí
Zdroj: Profimedia Sophie Murrayová

 

"Všechny kombinované antikoncepční přípravky mírně zvyšují riziko vzniku krevních sraženin," potvrdila TN.cz i tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustková. "Je proto nutné zvážit všechny okolnosti a rizikové faktory, které by mohly ke vzniku krevní sraženiny přispět," dodává. Riziko je vyšší, pokud má pacientka nadváhu, cukrovku, kouří nebo má třeba onemocnění související s krevním tlakem.

 

Z deseti tisíc žen, které antikoncepci berou, se objeví žilní trombóza u každé šesté, řekla Daily Mirror odbornice na náhlá a nečekaná úmrtí Joanne Birchová. U žen, které pilulky neberou, se žilní trombóza objevuje jen u 2 případů na 10 tisíc žen. Případy, kdy by trombóza nakonec vedla k úmrtí pacientky, jsou ale velmi řídké.

 

 

Obvodní lékař Paramundayil Joseph, kterého Sophie navštěvovala, vyšetřoval dívku jen tři dny před její smrtí. Sophie totiž nezabíral předepsaný inhalátor. Doktor Joseph jí předepsal jiný. Test na hlubokou žilní trombózu nepředepsal kvůli věku, tomu, že dívka neměla nadváhu a byla nekuřačka, neměla trombózu v rodinné anamnéze a neměla žádné otoky na noze.

 

"Stává se to (trombóza) u starších žen, které berou pilulku hodně let. Předepisuji je 31 let a tohle se až do teď nestalo. Je to velmi vzácné a velmi smutné," řekl doktor Joseph Daily Mirroru.

 

 

"Dlouhodobé studie naznačují, že může být spojitost mezi užíváním pilulek (takzvaných kombinovaných orálních kontraceptiv nebo kombinovaných pilulek) a zvýšeným rizikem výskytu krevních sraženin v žílách nebo tepnách, embolií, srdečním záchvatem nebo mozkovou příhodou. Výskyt těchto stavů je vzácný," stojí v českém příbalovém letáku antikoncepčních pilulek Microgynon, které Sophie brala.

 

 

Uživatelky jsou nabádány, aby v případě, kdy se u nich objeví symptomy hluboké žilní trombózy, plicní embolie, arteriálního tromboembolismu, cévní mozkové příhody, uzavření jiných tepen krevní sraženinou nebo srdečního záchvatu, které jsou v příbalovém letáku podrobně popsané, přestaly Microgynon okamžitě užívat a navštívily lékaře.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Žena chtěla po dvou dětech antikoncepci! Ale ta s ní udělala něco šokujícího! Ani lékaři nevědí, co dělat

Panna, a přesto těhotná? Děsivý nález u gynekologa v břiše mladá studentky

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

22.1. | 11:57 lenka nováková
8
Nedělejte paniku mezi lidmi. Myslím, že by se mělo psát i o tom, kolika ženám ...
22.1. | 12:42 at0506uhr73
0
Proč do sebe cpala chemické svinstvo teprve 16-letá holka? Nemohla si na sex ...
23.1. | 17:24 Lucie Hodačová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nedavno bych jeste takovou zpravu brala jako nafukovani nejakeho pripadu mozna i zkresleneho vzhledem k tomu ze se to nestalo ani u nas. Bohuzel se u nas v rodine nedavno stalo neco podobneho
23.1. | 14:48 lotyloty
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jste si opravdu jisti, že Z deseti tis. žen, se objeví žilní trombóza u každé šesté?!? To by bylo cca 1 666 žen z 10 000, tedy 16,66 % Oproti 0,02 % u těch co antikoncepci neberou. To už by byl setsakramentsky průkazný test. A pokud je to tak, jak mohou lékaři antikoncepci prohlašovat za bezpečnou??
22.1. | 13:55 Janička Chaloupková
0
Náhlasit nevhodný komentář
A proto nechám dcerám před nasazením antikoncepce udělat genetické testy ;-)
22.1. | 12:42 at0506uhr73
0
Náhlasit nevhodný komentář
Proč do sebe cpala chemické svinstvo teprve 16-letá holka? Nemohla si na sex počkat pár let? Když už tedy musela v šestnácti souložit, nemohla používat jinou ochranu před otěhotněním (prezervativ)? Nechápu, jak mohou rodiče dopustit, aby jejich děti polykaly chemické jedy :-(.
22.1. | 12:16 Vojta Také
3
Náhlasit nevhodný komentář
Není lepší otěhotnět než být mrtvá ? Evropa vymírá a kobylky se rychle množí. I to by se mělo brát v úvahu.
22.1. | 11:57 lenka nováková
8
Náhlasit nevhodný komentář
Nedělejte paniku mezi lidmi. Myslím, že by se mělo psát i o tom, kolika ženám to zabránilo proti nechtěnému těhotenství a ulevilo jim to od jiných obtíží, i antikoncepce má své klady. Jen jsem o nich nikde nečetla, protože je jednodušší hanit než chválit.