Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.5. 2018 15:58
aktivita roste

Sopka Kilauea na Havaji stále chrlí lávu, otevírají se další průduchy!

Zdroj: Enex

Stratovulkán Kilauea stále ohrožuje obyvatele Havaje, láva ze země začala od erupce vytékat na dalším místě, kvůli tomu se musí evakuovat další obyvatelé. Stále panují obavy před explozivní erupcí. Problémem není jen láva, která spaluje vše, co jí stojí v cestě, lidé se museli evakuovat také kvůli oxidu siřičitému.

Láva na Havaji začala prýštit z dalšího místa, celkem jde už o 19. prasklinu. další lidé se tak museli evakuovat. Celkem láva zničila už nejméně 26 domovů, další stovky ale zůstávají evakuované, uvádí portál Accuweather.

 

Lidé ale neprchají jen před pomalu tekoucí lávou, velký problém představuje také oxid siřičitý, který se neustále šíří do okolí.

 

Hasiči vyhlásili varování s červeným označením, které značí bezprostřední nebezpečí pro zdraví. Mohou se vyskytovat vážné zdravotní problémy, jako je dušení a nemožnost se nadechnout.

 

Popel a prach stoupající z vulkánu Kilauea
Zdroj: NASA

Popel a prach stoupající z vulkánu Kilauea zachycen z ISS 6. 5. 2018.

 

Výpary představují nebezpečí hlavně pro starší lidi a malé děti, případně pro lidi s dýchacími problémy, omezit pobyt v zasažené oblasti by ale měli i ostatní.

 

 

"Tato erupce se stále vyvíjí, další výbuchy lávy jsou možné. Deformace půdy pokračuje a seismicita zůstává v oblasti zvýšená," zveřejnila havajská Agentura pro civilní obranu.
 

klma TN.cz
Reklama