Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.1. 2018 21:44
Ironie osudu

Hlavatý nechtěl být poslancem, senátorem ho lidé znovu nezvolili!

Zdroj: TV Nova

Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý přišel o senátorské křeslo. V druhém kole voleb na Trutnovsku ho porazil starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Hlavatého zvolili lidé do Poslanecké sněmovny, mandátu se ale vzdal, aby se stal znovu senátorem. To se mu ale nepovedlo.

Po sečtení 80 procent hlasů už bylo jasné, že v doplňujících senátních volbách zvítězí Sobotka, který kandidoval za hnutí Starostové a nezávislí. Získal dvě třetiny hlasů, Hlavatého (ANO) volilo 33,5 % lidí, kteří přišli k volbám.

 

Doplňovací volby se konaly kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že kandidoval jen proto, aby podpořil hnutí ANO.

 

O křeslo senátora chtěl usilovat znovu, poslaneckého mandátu se proto hned na první schůzi Sněmovny vzdal. Teď tedy nebude senátorem ani poslancem.

 

Volební lístky s prezidentským i senátním kandidátem voliči na Trutnovsku odevzdávají do volební urny v jedné obálce. Jedna obálka pro více druhů voleb se používá vůbec poprvé v historii. Český statistický úřad (ČSÚ) v této souvislosti upozornil na možné komplikace.

 

 

Někteří představitelé obcí na Trutnovsku před druhým kolem dokonce mluvili o riziku podvodů s hlasovacími lístky. Oslovení volební komisaři ale zatím žádné problémy v tomto směru nezaznamenali.

 

Sobotka v prvním kole získal 33,5 procenta hlasů, Hlavatý obdržel 25,2 procenta. V prvním kole lidé vybírali z devíti kandidátů. Vítěz doplňujících senátních voleb na Trutnovsku bude senátorem jen dva roky a devět měsíců.

epa tn.cz / ČTK