Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2017 19:10
8 mrtvých

Soud kvůli tragédii ve Studénce: Znalci řekli, proč se most zřítil!

Zdroj: TV Nova

V Novém Jičíně pokračuje soud kvůli tragédii ve Studénce, při níž v roce 2008 zemřelo osm lidí. Znalec u soudu řekl, že konstrukce, která podepírala zřícený most, do nějž pak narazil vlak, byla dostatečně nosná.

Nosnost konstrukce několikanásobně přesahovala váhu mostu, prohlásil u soudu Vladimír Doležel z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Příčinu zřícení mostu je podle něj třeba hledat jinde.

Reklama

 

Na most podle Doležela muselo působit i jiné než svislé zatížení. Dnes to řekl před soudem v Novém Jičíně, který pokračuje v projednávání případu. V roce 2008 do trosek opravovaného mostu narazil vlak. Osm lidí nehodu nepřežilo.

 

Posudek, který Doležel představil, je podle dřívějších vyjádření předsedy senátu poslední důkaz v celém procesu. Po něm chce soudce hlavní líčení odročit, pravděpodobně za účelem přednesení závěrečných řečí.

 

 

Na zprávě pracoval Doležel s kolegy přes rok a zabýval se především nosností konstrukce. "Bylo tam něco jiného, než jen svislé zatížení. Něco, co na most působilo i vodorovně. Navíc podle mého názoru své sehrálo i to, že železobetonová mostovka nebyla uložena vodorovně," řekl Doležel. Dodal, že pokud by konstrukce přenášela jen svislé zatížení, deformovala by se jinak než v tomto konkrétním případě.

 

Soud dnes měl na programu pouze výslech tohoto znalce. Soudce jej ukončil už dopoledne. Pak začali klást doplňující otázky státní zástupce a postupně obhájci obžalovaných. Další důkazy už soudce nehodlá pro nadbytečnost připustit.

 

 

Na železniční trať ve Studénce spadl při tragické události rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících a škoda přesáhla 177 milionů korun.

 

Podle obžaloby byla příčinou tragické nehody souhra mnoha zanedbání a nedostatků. Obžalováni jsou tři pracovníci generálního dodavatele stavby, společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia), pět zaměstnanců subdodavatele - firmy Bögl & Krýsl, pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, který měl na stavbu dohlížet, a osoba samostatně výdělečně činná, která pro subdodavatele pracovala.

epa tn.cz / ČTK
Reklama