Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.6. 2017 14:45
nehoda na Orlíku

Muž, který srazil Simonu na Orlíku, už ví trest. Do vězení nepůjde

Zdroj: TV Nova

Tři roky s odkladem na pět let, finanční odškodění pro rodiče a zákaz řízení plavidel na osm let - takový trest dostal Christoph Steinert, který v loni na Orlické přehradě narazil vodním skútrem do pramice. Při nehodě zemřela 18letá Simona.

U píseckého okresního soudu v pondělí pokračovalo jednání s Christophem Steinertem. Mladý muž dostal za usmrcení z nedbalosti tříletý trest s odkladem na pět let. Matce usmrcené Simony musí zapaltit částku 800 tisíc korun. Jejímu otci zaplatí 600 tisíc korun. Soud také mladíkovi uložil zákaz řízení plavidel na 8 let. Rozsudek není pravomocný, obě strany mají čas na rozmyšlenou.

 

Soud přihlížel k jeho dosavadní bezúhonnosti a také zohlednil, že spolupracoval s policií na objasnění havárie. Mladík také projevil lítost. "Je mi to líto, ve vteřině se mi změnil život, kdyby to šlo, hned bych si to s ní vyměnil. Bohužel to nejde vrátit zpátky," řekl v závěrečné řeči.


Po nehodě má psychické problémy, se kterými navštěvuje psychiatra. "Nemohu spát, stále musím myslet na to, jak bych mohl srážce zabránit, ale podle mě se nedalo nic dělat," vypověděl Steinert.

 

Odborník při předchozím soudním řízení řekl, že nehodu zavinil právě Steinert. "Podle směru nárazu tam nebyla ani žádná reakce ze strany vůdce skútru," řekl Michal Kudláček ze Státní plavební správy.

 

Kudláček tvrdil, že se dá se skútrem relativně dobře manipulovat i jej zpomalit. "Pokud by se tak stalo, skútr by do lodě jen narazil. Ale nepřejel by ji," dodal odborník.

 

Mladík se v osudný den se svým kamarádem koupal pod orlickým zámkem, když si všimli, že se k nim blíží výletní parník. "Proto jsme sedli na skútr a loď objeli. Z její druhé strany však plula pramice," uvedl v dubnu před soudem Steinert.

 


Steinert vypověděl, že loďku neviděl. "Byl to mžik. Obloukem zprava jsme objížděli parník, za ním se vyřítila pramice. Jel jsem tak maximálně 30 až 40kilometrovou rychlostí. Stačil jsem jen pustit plyn, v takové chvíli ale skútr ztrácí manévrovací schopnost, nemohl jsem nic dělat," popsal muž v dubnu soudci.

 

Svědci však u soudu tvrdili, že skútr musel jet rychleji, zhruba rychlostí 60 kilometrů v hodině. "Při takové rychlosti je skútr bez brzd schopný zastavit po dvaceti metrech. Pramice jela zhruba patnáctikilometrovou rychlostí," vysvětlil Kudláček.

 

Tragická nehoda se stala 10. července poblíž zámku Orlík. Simona při střetu utrpěla velmi vážná zranění, kterým podlehla při letecké přepravě do nemocnice. V péči lékařů skončil i její jednatřicetiletý přítel, jeho zranění však nebyla vážná.

 

has TN.cz