Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.3. 2016 21:26
Skandál justice

Soudce, který propustil politika Nováka, a známý advokát začeni!

Zdroj: TV Nova

Policisté zadrželi soudce chomutovského okresního soudu Ivana Nováka a advokáta a bývalého elitního kriminalistu Josefa Douchu.. Soudce Novák, kterého již policisté obvinili z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, vloni v květnu rozhodl o podmínečném propuštění bývalého senátora a chomutovského starosty Alexandra Nováka, který si odpykával čtyřletý trest za přijetí 43 milionového úplatku.

Právě kauza jeho jmenovce Nováka zlomila soudci chomutovského okresního soudu vaz. Podle informací webu Aktuálně.cz Krajský soud v Ústí nad Labem následně začal prověřovat rozhodování soudce Ivana Nováka a objevil další podezřelé případy podmínečného propouštění vězňů, následně podal soud trestní oznámení.

 

Zatčení potvrdila ČTK mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová. "O situaci víme, sami jsme ji iniciovali, sami jsme podali trestní oznámení na základě kontrolní a dohledové činnosti, která z naší strany probíhala na Okresním soudě v Chomutově," řekla ČTK Trejbalová.

 

Krajský soud podle mluvčí prověřoval právě podmínečná propuštění z výkonu trestu. Bližší informace soud s ohledem na vyšetřování sdělovat nebude. Případem se zabývá protikorupční policie. S případem Alexandra Nováka zatčení ale nesouvisí. "Bylo to na základě jiných případů," doplnila Trejbalová. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Lounech.

 

 

Případem se zabývá protikorupční policie. "Mohu potvrdit, že náš útvar dnes provádí úkony trestního řízení a úkony prováděl i v Chomutově," řekl ČTK mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Okresní státní zástupce v Lounech Radim Dragoun, který kauzu dozoruje, ČTK potvrdil zadržení soudce z trestního úseku chomutovského soudu a jednoho advokáta. Podle ČTK by zadrženým advokátem měl být bývalý elitní kriminalista Josef Doucha, který rozplétal kupříkladu případ Orlických vražd.

 

"Osoba (soudce) byla obviněna z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a ze spáchání zločinu přijetí úplatku. S touto osobou byla zadržena a bylo zahájeno trestní stíhání proti osobě advokáta. Ten je stíhán pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby spáchané formou účastenství a pro zločin podplácení," řekl Dragoun. Douchův telefon hlásí, že "volaný je momentálně nedostupný".

 

 

Dragoun potvrdil, že kauza souvisí s podnětem od ústeckého krajského soudu. "Jedním z podnětů, na základě kterého byla kauza řešena, je nepochybně toto podání," doplnil. Policie a státní zastupitelství má 48 hodin na to, aby rozhodly, zda budou pro zadržené žádat vazbu. "Osoby byly zadrženy, to znamená, že tam musely být shledány nějaké důvody vazby. Je samozřejmě otázkou, zda se v 48 hodinách podezření rozptýlí, či zda bude potvrzeno. O jejich propuštění ani o tom, zda bude podán návrh na vzetí do vazby, nebylo rozhodnuto," dodal Dragoun.
 

 

Se stíháním soudce Nováka vyjádřil souhlas i prezident Miloš Zeman, ČTK to potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Soudce je totiž pro činy spáchané při výkonu funkce nebo v souvislosti s jejím výkonem možné stíhat a vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta.

 

 

Byl to právě soudce Ivan Novák, kdo původně za přijetí třiačtyřicetimilionového úplatku potrestal Alexandra Nováka dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutou. Proti jeho rozsudku se ale odvolal jak Novák, tak státní zástupce. Krajský soud v Ústí nad Labem nakonec Nováka potrestal výrazně přísněji, poslal jen na čtyři roky do vězení. Po odpykání poloviny trestu Novák úspěšně žádal o podmínečné propuštění.

 

Kvůli propuštění bývalého senátora Nováka byl už potrestán také státní zástupce chomutovského okresního soudu Ladislav Kosán. Kárný senát Nejvyššího správního soudu mu na devět měsíců snížil plat o desetinu. Proti rozhodnutí o propuštění Alexandra Nováka se totiž Kosán neodvolal.

vbo tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.3. | 13:54 louka zelena
26
Banda zločinců vytvořila motorkářskou skupinu, která se za Nováka zaručila. ...
16.3. | 22:02 Jiří Stůj
-3
Fiala s vševědem Kalouskem po vyhraných volbách po převzetí vlády udělají ve ...
16.3. | 22:52 Adrian Tozzi
8
Náhlasit nevhodný komentář
Na doživotí do kamenolomu !!!
16.3. | 22:02 Jiří Stůj
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Fiala s vševědem Kalouskem po vyhraných volbách po převzetí vlády udělají ve všem pořádek.
16.3. | 21:42 overal
7
Náhlasit nevhodný komentář
Jen co se rozdělí s někým správným, tak se zjistí, že jsou vlastně nevinní a že jsou vězněni neoprávněně a dostanou ještě tučné odškodné od státu! Naší soudcovskou mafii přece už známe všichni!
16.3. | 21:07 Tony
10
Náhlasit nevhodný komentář
Modrá straka Fiala žvaní a žvaní jak otevře hubu tak jde smrad.Babiš bude vyšetřován,kdy budou konečne vyšetřeny kauzy ODS Promopro,Pandury,Casa,Opencart,Toskánská aféra,Drobil,Kocourek..Novák...a to není vše modrá strako.Zameťte si nejdříve před svým prahem.
16.3. | 20:16 topka55
8
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to může být rád ,že nejsme v USA...tam by se anulovaly všechny procesy ,které by soudil..
16.3. | 17:49 Vlasta Pražák
9
Náhlasit nevhodný komentář
snad je to první kapka a budou se řešit justiční kostlivci a další řady soudců půjdou kam patří.Ve dvou ukázkách jde o prachy i o život a svobodu. .https://www.youtube.com/watch?v=3nlCAZ7dVKU . . https://www.youtube.com/watch?v=PbGiEGf81Jo
16.3. | 16:10 amperek50
16
Náhlasit nevhodný komentář
Rovnou je stavet ke zdi a strilet oba Novaky
16.3. | 16:00 Ton Alfonso
22
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně že miliardař Babiš ukradl 50 milionu dotace,Novák se nepočítá ten krást mohl jak člen ODS a justiční mafie s ním ,důležité je zlikvidovat Babiše a vykopat ho z politiky aby jsem mohli krást opět svobodně dál hlásí Fiala z Kradouskem.Novák si to odseděl dostal pokutu 5 mega a vydělal 40.
16.3. | 15:13 truthwillprevail
15
Náhlasit nevhodný komentář
Jen tak dál.
16.3. | 14:47 akakinder
8
Náhlasit nevhodný komentář
Soudce, který propustil z vězení politika Nováka, byl zatčen!***Zřejmě Novák nechal toho soudce zavřít,za to že mu to trvalo tak dlouho než ho pustil:-)
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme