Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 8. 2017
ekologické stavby

Soutěž soběstačných domů zná své vítěze! Tady jsou! GALERIE

Český ostrovní dům
Zdroj: Český ostrovní dům

Architektonická soutěž Český ostrovní dům, která hodnotí energeticky soběstačné stavby, zná své letošní vítěze. Podívejte se na ty nejlepší!

Druhého ročníku této soutěže se zúčastnilo celkem dvacet propracovaných konceptů hospodárných rodinných domů od studentů architektury a stavitelství. Odborná porota z nich nakonec vybrala šest nejlepších.

 

Myšlenkou energeticky soběstačných domů je jejich nezávislost na energetických distribučních sítích. Dům by v ideálním případě měl vyprodukovat ještě více energie, než sám spotřebuje, a tak může ještě svými přebytky lokálně pomáhat okolním budovám. Standardní elektrická síť pak slouží jen jako záložní zdroj. Zároveň je snahou minimalizace spotřeby pitné vody, co nejvíce se tak využívá voda dešťová.

 

16

GALERIE: Český ostrovní dům 2017

Zdroj: Český ostrovní dům, Matouš Juráň, Josef Konečný, Kristýna Ulrychová

Český ostrovní dům - 1. místo

Hodnocení:

 

Letošním celkovým vítězem se stal projekt Kristýny Ulrychové, Josefa Konečného a Matouše Juráně z pražské Fakulty stavební ČVUT. "Jejich vize šetrněji fungujícího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu zaujala porotu nejen svou podobou, ale především chytře vymyšleným systémem fotovoltaických panelů v kombinaci s domácím bateriovým úložištěm," zní verdikt vyhlašovatele soutěže.

 

 

Porotu ale zaujaly i další oceněné projekty. "Žádný ze soutěžních projektů nelze brát jako hotovou věc, jedná se vždy o soubor nápadů a možných řešení, což by se pro realizaci muselo výrazně dopracovat. Pro nás je důležité to, co se studenti cestou naučí a co se veřejnost dozví. I proto jsou veškeré projekty v plné podobě ke stažení na webových stránkách soutěže," uvádí odborná vedoucí Českého ostrovního domu Jana Hořická.

 

Projekt Český ostrovní dům vznikl v únoru roku 2016 s cílem urychlovat nástup šetrnějších technologií do běžné české zástavby. Jeho hlavní aktivitou je právě tato soutěž studentských projektů. "Je rozumné a racionální pátrat po lepších možnostech provozu našich budov. Tomuto procesu se snažíme napomáhat tím, že propojujeme mladou generaci architektů a stavařů s inovátory z praxe," říká autor projektu Český ostrovní dům Pavel Podruh.

TN.cz/Jakub Deml