Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 22:02
odborník radí

Špinavá klimatizace způsobuje  zdravotní problémy! Tohle hrozí!

Zdroj: TV Nova

Klimatizace potřebují pravidelnou péči. V opačném případě mohou způsobit vážné zdravotní problémy a vyvolat alergie. Odborník portálu TN.cz řekl, jak se mají lidé o klimatizaci starat.

"Neexistuje přesná norma, ale podle většiny výrobců by se měl čistit vnitřní filtr klimatizace zhruba jednou za měsíc," řekl jednatel společnosti Klima Rapid Tomáš Petrák. Vše podle něj záleží na prašnosti v místnosti. "Někde stačí čistit filtr i jednou za rok, někde je to potřeba téměř každý týden," dodal.

 

Majitel obvykle pozná sám, že je čas filtr vyčistit. "Je to vidět od prvního pohledu, protože je klimatizace zaprášená. Navíc začne postupně ztrácet výkon. Když je extrémně zanesená nečistou, tak může přestat i fungovat," řekl odborník.

 

15

GALERIE: Špinavá klimatizace

Zdroj: TN.cz

Špinavá klimatizace - 3

Hodnocení:

 

Čištění filtrů zvládne každý sám. "Stačí otevřít klimatizaci, vyčistit filtr a vrátit ho tam zpátky. Dá se jednoduše opláchnout vodou, nebo jde nečistoty odstranit vysavačem," dodal Petrák.

 

Jednou za rok je nutný také "velký servis," který provádí odborníci. "Obvykle se volá firma, která klimatizaci instalovala," vysvětlil odborník. 

 

Nemoci a alergie

Zanesená klimatizace může způsobit zdravotní problémy. "Mohou se začít šířit bakterie a viry, které často vyvolávají onemocnění," řekl Petrák. 

 

"Výkyvy teploty a mikroorganismy velmi zatěžují imunitní systém, což může vyústit v akutní respirační onemocnění - chřipku, angínu, zánět nosohltanu či laryngitidu," řekla doktorka Gabriela Koporová. Zanesené klimatizace totiž ohrožují alergiky. "Když v uzavřeném okruhu cirkulují bakterie, prach, roztoči a plísně, mohou u člověka vyvolat alergie," tvrdí Koporová.

 

 

Nebezpečné jsou i výkyvy teplot. "Když budete sedět v bezprostřední blízkosti klimatizace a proud chladného vzduchu napřímo bude zasahovat váš obličej a horní část těla, tak je téměř jisté, že se nachladíte," dodala lékařka. 

  

Zásady efektivního používání klimatizace do kanceláře, domu a bytu najdete na další straně:

has TN.cz